Başbakan Yıldırım'dan PYD açıklaması: ABD'nin  taahhüdü var

Başbakan Binali Yıldırım, PYD'nin Fırat'ın batısına geçemeyeceğini belirtti ve "ABD'nin bu yönde ülkemize defalarca taahhüdü vardır, değişiklik beklemiyoruz" dedi.

Haberler - ntv.com.tr 31.08.2016 - 12:03 | Son Güncelleme : 31.08.2016 - 14:37

Başbakan Yıldırım'dan PYD açıklaması: ABD'nin  taahhüdü var

Başbakan Binali Yıldırım, Keçiören Metrosu'nun test sürüşüne katıldı.

Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Suriye'nin kuzeyinde yürütülen "Fırat Kalkanı" harekatına da değinen Yıldırım, şunları söyedi:

"PYD/YPG bunlar PKK'nın uzantısı terör örgütleridir. Bir isim yıpranınca başka bir isimle ortaya çıkıyorlar. Adamlar aynı adamlar. Bunlar 'nin, bölgenin canını yakan terör örgütlerinden başkası değildir. Onun için bizim bu konuda kararlılığımız devam etmektedir. Bu unsurlar, mutlaka Fırat'ın doğusuna, geldikleri yere gidecektir. Amerika Birleşik Devletleri'nin de bu yönde ülkemize defalarca taahhüdü vardır. Bu taahhütte herhangi bir değişiklik beklemiyoruz."

"FAALİYETLER DEVAM EDECEK"

Başbakan harekatın geleceğine yönelik ise "Terör unsurları tamamen ortadan kaldırılıncaya, sınırlarımıza, topraklarımıza ve vatandaşlarımıza yönelik tehditler tamamen bitinceye kadar faaliyetler devam edecek" ifadelerini kullandı.

KILIÇDAROĞLU'NA BİR ÇAĞRI DAHA

Yıldırım'a CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve  Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun Beştepe'de düzenlenecek adli yıl açılış törenine katılmama kararına yönelik değerlendirmesi de soruldu.

"Tabii ki katılmalarını arzu ederiz. Kılıçdaroğlu ve Baro Başkanı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne gittiler. Oraya yabancı değiller. Şimdi ne değişti de böyle bir karar aldılar, anlamakta zorlanıyoruz" diyen Yıldırım, şunları söyledi:

"Bu birlik havasını devam ettirmek için elimizden geleni yapacağız. Kılıçdaroğlu ve Feyzioğlu'na bir kez daha davette bulunuyorum. Beştepe'de yapılacak toplantının bir otelde yapılmasını istemek bu ülkenin gücünü göstermiyor. MHP de bir çağrı yaptı, kendisi katılacağı gibi Kılıçdaroğlu'na katılma çağrısında bulundu.

Beştepe milletin yeridir. Milletin işleri de orada yerine getirilebilir. CUmhurbaşkanımızın bu toplantıy aktılması şüphesiz 'de hukuk dvleti ve onun getirdiği gelimeyi gösteren ayrı bir şey dir. Cumhurbaşkanı anayasaya göre tarafsızdır. Cumhurbaşkanı yüksek mahkeme üyelerini atıyor. Hukuk devletine vurgu yapmasının doğal olduğunu herkesin görmesi lazım."

KILIÇDAROĞLU KATILMIYOR

Binali Yıldırım'ın bu çağrısının ardından CHP'den bir haber geldi. MYK toplantısından çıkan karara göre, Kılıçdaroğlu yarın Beştepe'te yapılacak açılış törenine katılmayacak.

Sayfa Yükleniyor...