ABD'nin yaptırım listesinde yer alan Demir: Tam bağımsız savunma sanayii yolunda çalışmalar kararlılıkla sürecek

ABD'de Trump yönetimi, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir'i yaptırım listesine aldı. Kararı NTV yayınında yorumlayan Demir, tam bağımsız savunma sanayii yolundaki çalışmaların kararlılıkla devam edeceği mesajını verdi.

Haberler - ntv.com.tr 15.12.2020 - 01:20 | Son Güncelleme : 15.12.2020 - 04:13

ABD'nin yaptırım listesinde yer alan Demir: Tam bağımsız savunma sanayii yolunda çalışmalar kararlılıkla sürecek

'nin S-400'lerle ilgili yaptırım listesinde yer alan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir kararı NTV yayınında değerlendirdi.

Kararın sürpriz olmadığını vurgulayan Demir, "Tam bağımsız savunma sanayii yolundaki çalışmalarımız kararlılıkla devam edecek" dedi. 

Savunma Sanayii Başkanı, şu ifadeleri kullandı: 

"Tam bağımsız savunma sanayii dememizin sebebi de zaten bu tür yaklaşımlar, tehditler ve kısıtlamaların geldiğini bildiğimiz için, geçmiş tecrübeleri de gördüğümüz için bu konuda başkanlığımız ve savunma sanayi sektörümüz kararlılıkla sistemlerimizi yerlileştirmeye, bağımsız bir savunma sanayii kurmaya çalışıyorlardı. Bunu bu çalışma daha da arttırarak kararlılıkla devam ettirecek diye düşünüyoruz.

Demir, yaptırım kararları içerisinde yer alan 'li şirketlerin ihracat lisanslarının iptal edilmesinin F-16 modernizasyonu ve Sikorsky'nin 'deki faaliyetlerini etkileyip etkilemeyeceği sorusuna şu yanıtı verdi: 

"İhracat lisansı meselesinde zaten belirli kısıtlamalar vardı. Bu sürecin etkileneceğini düşünmüyoruz. Oradaki ihraç meselesi bizim ihraç ettiğimiz ürünlerde veya kullandığımız ürünlerde ABD menşeli bileşenlerle ilgili zaten o konuda da belirli kısıtlayıcı bir tavır uzun zamandır var. Elde sözleşmeler var, kontratlar var. Yürüyen bir süreç var. Bu sürecin kesintiye uğrayacağını düşünmüyoruz."

Yaptırım kararlarının Türkiye'nin savunma sanayii alanında iş birliği yaptığı ülkelerin tavrını etkileyip etkiyelemeyeceği sorusuna da yanıt veren Demir, "Olumsuz etkilemesi için bir sebep yok. Belki daha da güçlendirir" dedi.

Sayfa Yükleniyor...