Osmanlı padişahlarından II. Abdülhamit'in torunu Osman Nami Osmanoğlu'nun cenazesi, Fatih Camisi'ndeki cenaze töreninden sonra II. Mahmut Türbesi Haziresinde toprağa verildi.

Osmanoğlu'nun cenazesi, Fatih Camisinde kılınan namazın ardından cenaze aracına konularak, Cağaloğlu'ndaki II. Mahmut Türbesi Haziresinin önüne getirildi. Burada omuzlara alınan cenaze, defnin yapılacağı haziredeki alana götürüldü.

Osman Nami Osmanoğlu'nun naaşı, türbe haziresi bahçesinde daha önceden hazırlanan mezara defnedildikten sonra mezarın üzerine kırmızı güller ekildi.

Dualar eşliğinde yapılan defin işleminden sonra, tabuta sarılı Türk bayrağı, Osmanoğlu'nun eşi Rotraud Müşfika Nami Osmanoğlu'na verildi.

Bu arada, Osmanoğlu'nun kabristanına ilk toprağı, eşi ve kızları avuçlarıyla attı.

Tören sırasında hazire ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri alınırken, dışarıda bazı vatandaşların beklediği gözlendi.

Törene, Osmanoğlu'nun kızları Meksika'da yaşayan Mediha Şükriye Nami Osmanoğlu Martinez, Fransa'da yaşayan Fethiye Nimet Nami Osmanoğlu Bory, Gülnur Dorothe Nami Osmanoğlu Ragot, Ayten Sofia Nami Osmanoğlu Kunter, Mersin'de yaşayan Ayşe Adile Nami Osmanoğlu Tars ile hanedan üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Törene katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Devlet Bakanları Hayati Yazıcı, Faruk Çelik, Ak Parti Genel Başkan yardımcısı Abdülkadir Aksu, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Emniyet Müdür Hüseyin Çapkın da aileye taziyelerini iletti.

Daha sonra, İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı, öğle namazını müteakip cenaze namazı kıldırıldı. Çağrıcı, cenaze namazı öncesinde yaptığı konuşmada, büyük bir tarih bırakan ecdadın aile üyelerinden birine karşı son görevlerini ifa ettiklerini, onlara hep dua edeceklerini söyledi.

Törenin ardından II. Abdülhamit'in torunu Harun Osmanoğlu, gazetecilerin, hanedanın hayattaki en yaşlı üyesinin kim olduğunu sormaları üzerine, şu anda hanedanın en yaşlısının, Amerika'da yaşayan Sultan Abdülmecit'in torunu Beyazıd Osmanoğlu olduğunu söyledi.

Harun Osmanoğlu, hanedan üyelerinin hemen hemen hepsinin Türk vatandaşı olarak vatanlarına geri döndüğünü dile getirdi.

1918 İsviçre doğumlu olan, 4'ü yurt dışında yaşayan 5 kızı bulunan Osman Nami Osmanoğlu, tedavi gördüğü Dr. Siyami Ersek Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde vefat etmişti.