Abdullah Cömert davasında polisin tutuklanması talebine ret

Hatay'daki Gezi Parkı protestolarında başına gaz kapsülü isabet etmesi sonucu hayatını kaybeden Abdullah Cömert'in ölümüyle ilgili davanın görülmesine devam edildi. Sanık polisin tutuklanması talebi reddedildi. Anne Hatice Cömert’in sözleri duruşma salonundakileri duygulandırdı.

Anadolu Ajansı - DHA 19.02.2016 - 17:13

Abdullah Cömert davasında polisin tutuklanması talebine ret

Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Abdullah Cömert'in annesi Hatice ve babası Edip, ağabeyi Zafer Cömert ile taraf avukatları katıldı.

Önceki duruşmalara video konferans aracılığıyla katılan tutuksuz sanık polis Ahmet Kuş, bugünkü duruşmada yer almadı. Sanığın, Diyarbakır’da geçici görevde olduğu öğrenildi.

Baba Edip Cömert, "Oğlum vurulduğunda ben tarladaydım. Gece gündüz çalışıyordum. Bizim vergilerimizle maaşını alan bir polis, oğlumu katletti. Tüm polisler benim evladımdır. Hepimiz kardeşiz ama oğlumu öldüren polisin cezalandırılmasını, sanığa müebbet hapis cezası verilmesini istiyorum" dedi.

ANNENİN SÖZLERİ AĞLATTI

Anne Hatice Can, duruşmada Abdullah Cömert'in fotoğraflarını elinden bırakmazken, "Benim oğlum hırsızlık yapmadı, birine tecavüz etmedi. Sadece insanlar ölmesin, savaş olmasın diye sokağa çıktı. Eve dönerken öldürüldü. Çok akıllı, saygılı bir çocuktu. İki ay sonra askere gidecekti ama onu elimizden aldılar" dedi.

Bu sırada duruşmayı izleyen Abdullah Cömert'in arkadaşları ve avukatların gözyaşlarını tutamadığı gözlendi. 

Ağabey Zafer Cömert ise "Diğer polislerin zan altında kalmaması, başka gençlerin ölmemesi için katil polis en ağır şekilde cezalandırılmalıdır" dedi.

Sanık avukatı İbrahim Uzun, "Gaz tüfeğiyle düz bir atış yapılması da mümkün değildir. Hazırlanan raporun bilimselliği de tartışılır" dedi.

Cömert ailesinin avukatlarının sanığın tutuklanması talebini reddeden mahkeme heyeti, Ahmet Kuş'un savunmasının alınması için duruşmayı erteledi.

Cömert ailesi, duruma çıkışında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

“GAZ KAPSÜLÜ 35 METREDEN ATILDI”

Cömert'in avukatlarından Erhan Can da duruşmada İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ayşe Erzan ve Yeditepe Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. Barış Erman'ın hazırladıkları raporları mahkemeye sunduklarını söyledi.

Raporlara göre gaz kapsülünün 150 metre ileriden değil, 35 metre mesafeden atıldığını ifade eden Can, "Sanığın kasten adam öldürmeden ceza alması gerektiğini savunuyoruz" diye konuştu.

Ailenin avukatı Hatice Can, Cumhuriyet Savcısı'nın esasa ilişkin son görüşlerine dikkat çekerken, "Savcı sanığa olası kasttan ceza verilmesini istedi. Olası kastın ceza yasasındaki karşılığı 20 ile 25 yıl hapistir. Ama biz sanığın bilerek ve isteyerek 'kasten adam öldürmek'ten cezalandırılmasını istiyoruz" dedi.

“ÖLMEDİ, RUHU ARAMIZDA”

"Abdullah Can ölmedi. Ruhu aramızda" diyen anne Hatice Cömert, davada kendilerini yalnız bırakmayan vatandaşlara teşekkür etti.

Abdullah Cömert'in ağabeyi Adnan Cömert, "Biz burada adaletin sağlanması için mücadele ediyoruz. En üsttekilerde dahil tüm sorumluların yargılanması için yılmadan mücadele edeceğiz" dedi.

Hatay'ın Antakya ilçesinde 2 Haziran 2013'teki Gezi Parkı protestoları sırasında Abdullah Cömert, biber gazı kapsülünün başına isabet etmesiyle yaşamını yitirmişti.

Cömert'in ölümüyle ilgili davanın, güvenlik gerekçesiyle Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmesine karar verilmişti.

Sayfa Yükleniyor...