Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bugünkü duruşmasına, anne Hatice ve baba Edip Cömert, Abdullah Cömert'in kardeşleri ile Eskişehir'de Gezi Parkı eylemlerinde yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz'ın annesi Emel Korkmaz katıldı.

Adliye çevresinde geniş güvenlik önlemi alınırken, bahçe kısmına girişlerden itibaren vatandaşlar arandı. Duruşma katındaki önlemler dikkati çekti.

Yirminin üzerinde avukatın katıldığı duruşma sırasında izleyiciler, basın mensupları ve avukatlara, cep telefonlarını kullanmamaları konusunda aralıklarla uyarılar yapıldı.

“1 NİSAN ŞAKASI YAPILIYOR”

Adliye koridorunda konuşan anne Hatice Cömert, "Balıkesir'e 15 saatlik yoldan geldik. Yorgunuz. Hatay'da, Antakya'da mahkeme yok mu var. Ama bizi Balıkesir'e kadar sürükledi. Bugün üçüncü duruşma yapılıyor. Bu mahkeme adaletsiz. Adalet olsaydı bu mahkeme Hatay'da olurdu. Ben yaşlı başlı insanım. Daha önce Antakya'da mahkeme oldu, dosya kaçırdılar. Bugün 1 Nisan. Bu hakim, bu hükümet 1 Nisan şakası yapıyor" dedi.

Cömert ailesinin 5 avukatı, reddi hakim taleplerinin karşılanmaması nedeniyle protesto amacıyla duruşma salonunu terk etti.

ANNE CÖMERT FENALAŞTI

Anne Hatice Cömert, duruşma sırasında, Hatay'daki Gezi protestolarına ilişkin görüntüler izlenirken fenalaştı.

Oğlu Zafer Cömert'in desteğiyle salondan çıkarılan anne, koridordaki sağlık ekiplerince ambulansa götürüldü.

Tansiyonu yükselen anne Hatice Cömert, sağlık görevlilerinin "Duruşmaya ara verildi, bu sürede geri gelirsin" demeleri üzerine ambulansla Atatürk Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Öte yandan, adliye binası ile duruşma salonunda sesli ve görüntülü kayıt yapılmasına yine izin verilmedi.

Hatay'ın Antakya ilçesinde 2 Haziran 2013'teki Gezi Parkı eylemleri sırasında biber gazı kapsülünün başına isabet etmesiyle yaşamını yitiren Abdullah Cömert'in ölümüyle ilgili açılan davanın güvenlik gerekçesiyle Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmesine karar verilmişti.