Abdullah Gül ilk kez tatbikatta

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin planlı tatbikatlarından Kış 2012 Kars'ta yapıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ilk kez katıldığı askeri tatbikatta kamuflaj giydi.

Haberler - Anadolu Ajansı 23.02.2012 - 16:44

Abdullah Gül ilk kez tatbikatta

Kars'taki Akbaba Dağı eteklerindeki atış alanında yapılan "Kış 2012 Tatbikatı"nın Seçkin Gözlemci Günü'ne Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan yardımcıları Bülent Arınç ve Beşir Atalay, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Murat Bilgel, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu katıldı.


TSK'nın tatbikatına ilk kez katılan Gül ile beraberindekiler, askeri kamuflaj ve asker postalı giydi.

Tatbikat alanına Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel ile aynı araçta gelen Gül'e, İnsani Yardım Tugayı'nın faaliyetleri hakkında bilgi verildi. Bu noktada kurulan çadırları gezen Cumhurbaşkanı Gül ve beraberindekiler, senaryo gereği depremzede ailelerin çocuklarının eğitim çadırını ziyaret etti. Vatandaşlarca alkışlarla karşılanan Gül, mehmetçiğin vatandaşlar için hazırladığı kumanyanın tadına baktı.

''Her şeye hazırlıklı olmak gerek'' diyen Gül, depremlerde maddi durumu iyi olanların bile bir tas çorbaya ihtiyaç duyduğunu, böyle durumda da devletin varlığını gösterdiğini söyledi. Gül, ''Allah devlete, millete zeval vermesin'' diye konuştu.

Gül ve beraberindekiler daha sonra taarruz helikopterlerinin direnek noktasına yaptığı saldırı, muharebe arama kurtarma harekatı, havadan ikmal ve yaralı tahliye faaliyetlerine ilişkin tatbikatı izledi.

Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan yardımcıları Arınç ve Atalay, Milli Savunma Bakanı Yılmaz ve komutanlar öğle yemeğini tatbikat alanında yedi.

Mehmetçiğin kumanyasından yiyen Gül ve beraberindekilere, peynir, tavuk, kadınbudu köfte, tatlı ve meyve ikram edildi.

Tatbikatın öğleden sonraki bölümünde ise birliklerin ateş ve manevra kabiliyetleri denendi. Gül ve beraberindekiler birliklerin hedefleri dövmesini dürbünle izledi.

3. Ordu Komutanı Orgeneral Ahmet Turmuş'un yönettiği tatbikat, 9. Kolordu Komutanlığı'nca icra edildi. Tatbikata kara, hava ve özel kuvvetlere bağlı 2 bin 177 personel katıldı.

İki yılda bir yapılan kış tatbikatı müşterek, çift taraflı, fiili ve atışlı olarak gerçekleştirildi.

Kış tatbikatlarıyla, birliklerin kar ve şiddetli soğuklarda atış dahil muharebe imkan ve kabiliyetlerini denemek, muharebe sahasını tüm boyutlarıyla canlandırarak ateş ve manevranın senkronizasyonunu artırmak, birliklerin kış şartlarında arazide yerleşme, barınma, iaşe, giyim, ikmal ve bakım faaliyetleri gibi temel konular üzerinde eğitimlerini ve beka kabiliyetlerini geliştirmek amaçlanıyor.

Üç gün süren Kış-2012 Tatbikatı'nda, komutanlara birliklerini kış şartlarında sevk ve idare etme imkanı vermek, birliklerin eğitimini geliştirmek, kara ve hava kuvvetleri birliklerinin koordineli şekilde çalışmasını sağlamak hedeflendi.

Sayfa Yükleniyor...