İlişkili Haberler

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Atatürk Havalimanı'na yapılan terör saldırısında yaralananları ziyaret etmek için hastaneye gitti. Ziyaret sonrası hastane önünde konuşma yapan Gül, terör saldırısını kınadı. 

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan 11. Cumhurbaşkanı, "Böyle bir olay bizi derinden üzdü. Böyle saldırıların yapılmasının akılla mantıkla izahı yok. Bunları yaparlarken İslam'ı kullanmaları nasıl bir zihniyete saplandıklarının göstergesidir. Devletimizin yetkilileri kim olduğunu açıklayacaklardır. İlk veriler böyle bir terör örgütünün (IŞİD) olduğunu gösteriyor. Malesef Suriye'deki kaos böyle bir boşluk yaratıyor. Terörle mücadeleye destek için bir arada olmalıyız" ifadelerini kullandı.

Abdullah Gül, bir gazetecinin sorusu üzerine patlamanın dış hatlarında olmasını ise şöyle yorumladı, "Çevremiz alev içerisinde bu Türkiye'ye yapılan ilk saldırı değiş. İstanbul Atatürk Türkiye'nin değil dünyanın önemli bir havalimanı. Ama inanıyorum ki bir arada olursak, bütün önleyici tedbirleri alırsak bunların hiçbiri bir daha olmaz."

ABDULLAH GÜL'ÜN YAZILI AÇIKLAMASI

Saldırının ardından yazılı açıklama yapan Gül, derin bir üzüntü ve acıyla takip ettiği alçak saldırıyı planlayanları ve yapanları şiddetle lanetlediğini vurgulayarak, Suriye'deki kaosun uzamasının sadece "Afganistan'ı Akdeniz kıyılarına taşımakla" kalmadığını, aynı zamanda başta Türkiye olmak üzere tüm bölge ülkelerinin siyasi, ekonomik ve güvenlik istikrarını derinden sarstığını belirtti. 

Abdullah Gül açıklamasında, "Gelinen aşamada uluslararası toplumun ve bilhassa bölge ülkelerinin Suriye'de siyasi bir çözüm üretilmesine yönelik gayretlerine yeniden ivme kazandırmaları gerekiyor. Türkiye olarak biz ise öncelikle teröre karşı birlik ve beraberliğimizi korumalı, terörle mücadelede önleyici istihbari çalışmalarımızı artırarak daha etkili ve akıllı politikalar geliştirmeli, bölgesel ve uluslararası işbirliği fırsatlarını değerlendirmeliyiz" ifadelerine yer verdi.