Cumhurbaşkanı Abdullah Gül , 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajı yayınladı.

Gül, milletlerin tarihlerinde çok önemli günler bulunduğunu, Türk milletinin de Büyük Zafer ile bağımsızlık inancı, hür ve müstakil yaşama kararlılığını tüm dünyaya bir kez daha ilan ettiğini kaydetti.

Zafer Bayramı'nın Türk milleti için onur ve gurur günü olduğunu ifade eden Gül, Türkiye olarak hep birlikte kenetlenerek, bugünü kutlamanın mutluluğunu yaşarken, vatan için canını veren tüm şehitlere minnet duyduklarını, onları rahmetle ve şükranla andıklarını bildirdi.

Gül, millet ve ordunun Kurtuluş Savaşı'nda Atatürk önderliğinde var olma mücadelesi verdiğini, yokluklar içinde kendisinden kat kat üstün ordulara karşı büyük bir zafere imza attığını anımsatarak, şöyle devam etti:

''Bu eşsiz zaferin tek kaynağı, birbirine kenetlenmiş bir milletin vatanına, özgürlüğüne ve değerlerine olan aşkı ve inancıdır. Bu duygular milletimizi hep güçlü ve dimdik ayakta tutmuş, kurduğumuz devletlerin dünya tarihine yön vermesine imkan sağlamıştır.

Tarih boyunca farklılıklarımız birliğimizi tamamlayan zenginliklerimiz olmuştur. Bin yıldır hoşgörüyü, saygıyı, sevgiyi, birlikte barış içinde yaşama kültürünü en iyi biçimde gösteren bir milletiz. Birlik ve beraberliğimize asırlardır kimse zarar veremediği gibi bundan sonra da buna yeltenenler hüsrana uğrayacaktır.''

'KAHRAMANLARIMIZIN EMANETLERİNE SAHİP ÇIKACAĞIZ'
Gül, aziz vatan ile vatandaşların huzuru, güvenliği ve esenliği için gözünü kırpmadan şehit ve gazi olan kahramanların emanetlerine kararlılıkla sahip çıkacaklarına işaret ederek, onların yüce milletin en değerli varlıkları olduğunu belirtti.

Toprakların, canla ve kanla vatan yapıldığını hatırlatan Gül, ''Atalarımız, Cumhuriyet'i kurdular, yakılan yıkılan Anadolu'yu yeniden inşa ettiler ve büyük bir kalkınma hamlesi başlattılar. Bugün bizler de onların mirasçısı olarak Türkiye Cumhuriyeti'ni muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak, milletimize daha güzel imkanlar sunmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Milletçe elde ettiğimiz başarılar ve ülkemizin geldiği seviye, yolumuzun açık olduğunun en önemli göstergesidir. Büyük hamleler gerçekleştiren Türkiye geleceğe umutla bakmakta ve güvenle yoluna devam etmektedir'' ifadesini kullandı.

Gül, tarihte parlak zaferlere imza atan kahraman Türk ordusunun da bölgesinde bir güç ve istikrar unsuru olarak ülkenin saygınlığını artırdığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Ordumuzun vatan savunmasında ve uluslararası görevlerdeki başarılarıyla iftihar ediyoruz. Görev ve sorumluluklarını yüksek bir vazife bilinciyle yerine getiren Türk Silahlı Kuvvetleri'ne terörle mücadeledeki üstün fedakarlıklarından dolayı şükranlarımı sunuyorum. Türkiye, önemli jeostratejik konumunun da bir gereği olarak ordusunu güçlü tutmak, etkinliğini ve caydırıcılığını artırmak durumundadır. Bu amaçla gerçekleştirilen modernizasyon çalışmalarını takdirle karşılıyoruz.

30 Ağustos Zafer Bayramı'nda, Cumhuriyetimizin kurucusu Aziz Atatürk'ü, silah ve dava arkadaşlarını, Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını, aziz şehitlerimizi, gazilerimizi saygı ve minnetle anıyorum.

Büyük Zafer'in 90. yılında, milletimizin, tarihi zaferlerle dolu şanlı ordumuzun mensuplarının, dünya barışının sağlanmasına katkıda bulunmak için yurt dışında üstün başarıyla görev yapan birliklerimizin Zafer Bayramı'nı en içten duygularla kutluyor, vatandaşlarımıza selam ve sevgilerimi iletiyorum.''