Abdullah Gül'ün İsrail tedirginliği

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsrail'de yeni hükümet için anlaşan partilerin muhalefetteyken takındıkları tutumu devam ettirmeleri halinde, Ortadoğu için endişe duyduğunu açıkladı.

NTV Haber 27.03.2009 - 02:34

Abdullah Gül'ün İsrail tedirginliği

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Israil'de kurulmak üzere olan yeni hükümete ilişkin endişelerini dile getirdi. Gül, "Muhalefetteyken verdikleri demeçlere göre hareket ederlerse, Ortadoğu'da durumun çok daha olumsuz yönde gelişme ihtimali var" dedi.

Brüksel'deki Avrupa İş Zirvesi’ne onur konuğu olarak katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin Ortadoğu'daki rolüne ilişkin değerlendirmeler yaptı.

İsrail ve Suriye arasındaki arabuluculuk çabalarına değinen Gül, "İki taraf da isteyince bu işe girdik ve çok iyi bir noktaya kadar gelmiştik. Şimdi İsrail'de durum değişti" dedi.

İsrail'de kurulmak üzere olan hükümetin tutumunun çok önemli olduğunu vurgulayan Gül, Ortadoğu'daki durumun daha da kötüye gidebileceğini belirtti.

Gül, "Hükümeti kurmak için uğraşan partilerin ve başkanlarının öyle programları var ki, onlar herşeyi altüst eder" ifadesini kullandı.

İsrail'de sertlik yanlısı Likud Partisi Lideri Netanyahu, aşırı sağcı Evimiz Israil, dinci Şas ve İşçi partileriyle koalisyon için anlaştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...