ABD'ye bir tepki de Türkiye Ermenilerinden

ABD Temsilciler Meclisi'nde Ermeni tasarısının onaylanmasına Türkiye'de yaşayan Ermeniler tepki gösterdi.

Haberler 05.03.2010 - 11:28

Kayseri'de bulunan tarihi Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi Vakfı Başkanı Zadik Toker, tasarının kabul edilmesi kararının 'de yaşayan Ermeni cemaatini rahatsız ettiğini söyledi.

İki ülke arasındaki sorunların yine iki ülke arasında çözülmesinden yana olduklarını ifade eden Toker, şunları söyledi:

''Ermeni tasarısının kabul edilmesini olumlu bulmuyoruz. Türkiye'de yaşayan Ermeniler bu tasarıdan rahatsız. Türkiye ve Ermenistan kendi sorularını kendileri görüşerek, konuşarak, anlaşarak çözmeli.

Bu tasarı, Türkiye ile  Ermenistan arasında başlayan yumuşama politikasını germemelidir. Her iki ülke sorunlarını kendileri çözmeli. Bu tasarı ABD'nin kendi iç politikası gibi görülüyor. Biz Türkiye'deki Ermeniler, hiçbir zaman bu gibi tasarıları desteklemiyoruz. Geçmişe dayalı karşılıklı hesaplaşmalar, suçlamalar herkese zarar verir.''

Kastamonu'nun Taşköprü ilçesine bağlı Kapaklı köyü Tütenli Mahallesi'nde yaşayan Ermeni asıllı Türk vatandaşlar da tasarının kabul edilmesine tepki gösterdi.

Tütenli Mahallesi'nde yaklaşık 20 hanede yaşamlarını sürdüren Ermenilerden Serkis Durak, uzun yıllardır Türklerle birlikte yaşadıklarını, birbirlerinin cenazesinde beraber ağlayıp, düğünlerde ise beraber güldüklerini söyledi.

Durak, ''Atalarımız 300 yıldır bu topraklarda yaşadı. Ne onlar ne de biz soykırım ya da çifte standart gibi bir durumla karşılaşmadık'' diye konuştu.

Durak'ın eşi Anna Durak ise, ''İyi günde kötü günde Müslümanlarla hep iç içe olduk, zaman zaman Türklere kız verdik, kız aldık. Çocuklarımızı bu topraklardan kazandıklarımızla yetiştirip okuttuk'' dedi.

VAKIFLI KÖYLÜLERİ KARARI KINADI
Hatay'ın Samandağ ilçesine bağlı Vakıflı köyünün sakinleri de tasarının kabul edilmesini kınadı.

Köy Muhtarı Berç Kartum, kararın kendilerini huzursuz ettiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

''Burada asırlardır Türk, Alevi, Sünni, Hristiyan ve Yahudi komşularımızla barış ve hoşgörü içinde yaşıyoruz. Ticaretimizi, ibadetimizi özgürce yapıyoruz. ABD Temsilciler Meclisinin aldığı karar tamamen siyasi olduğu gibi son yıllarda düzelme gösteren Türkiye-Ermeni ilişkilerini zedeleyecektir.

Özellikle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün birkısım insanları karşısına alarak Ermenistan-Türkiye maçını devlet adamlarıyla izlemesi, stadı kol kola terk etmeleri bizleri çok duygulandırmıştı. Alınan kararı kınıyoruz. Bu kararı alanlar dünya barışına büyük hasar verdi.''

Ermenistan'a 2 yıl önce gittiğini anlatan Kartum, ''Orada 1 ay kadar kaldım. Ermenilerin yüzde 70-80'i Türklerden yana mutluydu, sınırların açılmasını ve ilişkilerin geliştirilmesini istiyordu. Halkın arasında sorun yoksa, bunu  karıştırmanın kime faydası olacak?'' dedi.

Köy sakinlerinden Elena Çapar, kendisinin Arap ve Ortodoks olduğunu, köyde Türk ve Alevi gelin bulunduğunu belirterek, ''Barış ortamını bozmak isteyenlerin köyümüze gelerek hoşgörü ortamını görmesi gerekiyor. Burada asla  ayrım yok. Herkes birbirine saygılı. Alınan karar tamamen politik'' diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...