Bekir Bozdağ: ABD'ye Gülen'le ilgili somut deliller sunduk

ABD'de bulunan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Fethullah Gülen'in iadesi için yürütülen temasları anlattı, "Somut deliller sunduk" dedi ve ekledi: "Bir sonraki adım olarak Gülen'in geçici tutuklamasını istedik."

NTV Haber 23.09.2016 - 05:52 | Son Güncelleme : 23.09.2016 - 05:54

Bekir Bozdağ: ABD'ye Gülen'le ilgili somut deliller sunduk
Arşiv

Türkiye, 15 Temmuz darbe girişiminin arkasındaki Fethullah Gülen'in iadesi için Amerika Birleşik Devletleri'ne somut deliller sundu.

Gülen'in iadesiyle için ABD'de yürütülen temasların ayrıntılarını Adalet Bakanı Bekir Bozdağ açıkladı.

Bozdağ, “Afaki bir talep değil, somut delillerle donatılmış bir talebi biz ABD yetkili makamlarına ilettik. Sayın cumhurbaşkanımız, Türkiye'nin bu konudaki beklentilerini ifade ettiler. Sayın Biden da somut deliller geldiğini kabul etti, ifade etti.” dedi.

Bozdağ,  Türkiye'nin bir sonraki adım olarak Gülen'in gecici tutuklanmasını beklediğini de söyleyerek, “Biz artık bundan sonra ikinci önemli adımın atılmasını bekliyoruz; o da geçici tutuklamanın yapılmasıdır. Umarız ki bu daha fazla ertelenmez, kısa sürede gerçekleştirilir." şeklinde konuştu.

BAŞKA ÜLKEYE KAÇMA İHTİMALİ

Adalet Bakanı, Gülen'in kaçma ihtimaline karşı ABD'li yetkilileri uyardıklarını da açıkladı.

“Fetullah Gülen'in bir kaçış arayışı içinde olduğuna dair istihbari bilgiler elimize ulaşmıştır.” diyen Bozdağ, “Bazı ülkelerde Fetullahçı Terör Örgütü mensupları uygun yerler arayışı içindeler. Buna dair bilgiler alıyoruz. Biz bunları ABD'li yetkili makamlara ilettik. Onun için de tutuklanmasını talep ettik; kaçışı önlemek için." İfadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...