Galeri Manâ 18 Mayıs-30 Haziran tarihleri arasında fotoğraf sanatının dünya çapında yükselen ismi Taryn Simon’ın Kaçak Mallar ile Gizli ve Alışılmadık Olana Dair Bir Amerikan Dizini’nden Seçmeler adlı sergisine ev sahipliği yapıyor.

Galeri Manâ’da sergilenecek olan Kaçak Mal serisi, ABD’ye yurtdışından girişi engellenen 1.075 adet gümrük eşyasının fotoğraflarından oluşan bir küresel arzular ve algılanan tehditler arşivi. Simon’ın JFK Havalimanında 5 gün süren bir çalışma boyunca görüntülediği eşyaların kimi görece beklendik lüks marka çantalar, çeşitli uyuşturucular ve Küba puroları, bazıları ise şaşırtıcı; çeşitli hayvan türleri, yumurta kabukları, köpek maması gibi.

Kaçak Mal serisinin başlangıç noktasını oluşturan ve bu fotoğrafların çekildiği mekanı gösteren ABD Gümrük ve Sınır Muhafaza, Kaçak Odası adlı eserin de bulunduğu Gizli ve Alışılmadık Olana Dair Bir Amerikan Dizini serisinden bir seçki de sergide yer alıyor. Objektifini CIA genel merkezinden nükleer atık depolarına kadar ABD’nin girilmesi zor mekânlarına çeviren Simon, bilgiye erişim konusunda uzmanlar ile kamu arasındaki ayrımı irdeliyor ve günümüz Amerikan kültürünün görmeye alışık olmadığımız, tekinsiz yüzlerini gözler önüne seriyor.

1975 New York doğumlu Taryn Simon fotoğraf sanatının son yıllarda uluslararası çapta parlayan isimlerinden biri. Eserleri MoMA, Whitney Museum, Getty Museum, Tate Modern ve Paris’teki Centre Pompidou gibi önde gelen sanat kuruluşlarının koleksiyonlarında bulunan Taryn Simon’ın fotoğraf serileri Neue Nationalgalerie, Victoria and Albert Museum gibi müzelerin yanı sıra 54. Venedik Bienali’nde ve Gagosian Gallery’de sergilenmiştir.

Çağdaş fotoğrafta yeni bir dilin öncülerinden sayılan Simon’ın A Living Man Declared Dead and Other Chapters adlı kişisel sergisi bu yıl 1 Mayıs tarihinden itibaren New York MoMa'da yer alacak.