ABD'yi sarsan tecavüzü Anonymous çözdü

Küresel siber korsanlık örgütü Anonymous, ABD’nin küçük bir kasabasında 16 yaşındaki bir kıza tecavüz eden bir grup gencin, tecavüzü anlattıkları videoyu internete sızdırdı.

04.01.2013 - 16:41

ABD'yi sarsan tecavüzü Anonymous çözdü

ABD, Ohio eyaletindeki 18 bin nüfuslu Steubenville kasabasında yaşayan bir grup gencin, Ağustos 2012’de gerçekleştirdikleri tecavüzü itiraf ettikleri videonun ortaya çıkmasıyla sarsılmış durumda. Kasabanın Amerikan futbol takımı oyuncularının karıştığı belirlenen olayda, tecavüz suçuyla mahkemeye çıkarılmayı bekleyen gençlerin bir arkadaşı, ‘baygın bir kıza nasıl tecavüz ettiklerini’ anlatıyor.

Sosyal medyada en çok konuşulan konulardan biri haline gelen olayın ortaya çıkmasını sağlayan ise küresel siber korsanlık örgütü Anonymous. Anonymous’un ABD’deki bir kolu tarafından internete sızdırılan video, tecavüzle bağlantısı olan Michael Nodianos’un çok ağır ifadeleriyle dolu.

Nodianos, 16 yaşındaki kızın baygın bir halde tecavüze uğradığını gülerek anlatırken, ‘Mike Tyson'dan bile hızlı yaptılar... Pulp Fiction’daki sahneden bile beterdi...” gibi sözler kullanıyor. Dahası, kızın şiddet gördüğü ve üzerine idrar yapıldığı gibi dinleyenlerin tüylerini diken diken sözler sarf ediyor.

Bunlar yetmezmiş gibi, geçtiğimiz aylarda tecavüze karıştığı iddia edilen kişilerin, Twitter hesaplarında, 'Şu an en çok dinlemek istediğim parça Nirvana'dan Rape Me' ve  'Bazıları üzerlerine idrar yapılmasını hak ediyor... Ne partiydi' gibi ifadeler girdiği belirtildi. Bu mesajların daha sonra silindiği öğrenildi.

TÜM ABD ŞAŞKINLIK İÇİNDE
YouTube’da Çarşamba günü beliren 12 dakikalık videonun, tecavüzün yaşandığı evin bir başka odasında çekildiği belirtildi. Dahası, Steubenville’in küçük bir yerleşim olmasından dolayı olayın kasaba sakinleri tarafından bilindiği ancak tecavüzle bağlantısı olan beyzbol ve Amerikan futbolu takımı üyeleri tarafından üzerinin örtülmeye çalışıldığı ifade edildi.

Kasaba, yaşanan olayın ardından ikiye bölünürken, bazıları genç kızın oyuncuları zor duruma düşürmek için iftira attığını, bazıları da iddiaların gerçek olduğunu savundu. Ancak Anonymous’un ortaya çıkardığı video, tartışmaları sona erdirdi.

Kasabanın polis şefi William McCafferty CBS kanalına bağlı olan WTRF-TV televizyonuna yaptığı açıklamada, “Ağustos 2012’den bu yana, internete düşen videoyu yapan kişinin ifadesi alındı... Bu olay bu noktadan itibaren savcıların elinde” ifadesini kullandı.

NYDailyNews, tecavüzle suçlanan isimlerin, her ikisi de 16 yaşında olan Trent Mays ve Ma'lik Richmond olduğunu belirtti. Herald Times ise iki gencin 13 Şubat’ta ilk duruşmaya çıkarılacağı bilgisini verdi.

@KYAnonymous, Twitter sayfasında tecavüzü protesto kampanyası başlattı. @KYAnonymous, Twitter sayfasında tecavüzü protesto kampanyası başlattı.

TWITTER’DA YAYILDI
New York Times, Anonymous’un Twitter’da yaymaya başlamasının ardından YouTube’da beliren videoyla patlak veren olayı ilk kez geçtiğimiz ay duyurdu. Fiziksel delil olmadığı için gündemde kalmayan olayın, tecavüze karışan oyuncuların antrenörünün evinde yaşandığı ifade edildi.

NYT, kızın aşırı alkol alınan partide sızdığını veya bayıldığını, ardından saatlerce tecavüze uğradığı, dahası tecavüzcülerin üzerine idrar yaptığını belirtmişti.

Olayın basında duyulmasının ardından, videoyu sızdıran Anonymous’un ABD’deki kollarından @KYAnonymous, Twitter’dan protesto kampanyasına başladı. Anonymous, olayı örtbas etmeye çalışan kişilerin de kimliklerini tespit etmeye çalışacaklarını duyurdu.

ABD’deki sosyal medyanın gündemine oturan olay büyük tartışmalara yol açarken, uzmanlar sarsıcı olayın nedenlerini sorguluyor.

Anonymous, Çarşamba günü videoyu internete sızdırdı ve konu hakkında açıklama yaptı. Anonymous, Çarşamba günü videoyu internete sızdırdı ve konu hakkında açıklama yaptı.
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...