Abe: İstanbul’u ilk ben alkışlarım

Nükleer santral anlaşması için Türkiye'ye gelen Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Türkiye'nin son 10 yıldaki büyümesini hayranlıkla izlediğini söyledi. İstanbul’un olimpiyatlar için aday olduğunu vurgulayan Abe, “Eğer İstanbul kazanırsa ilk alkışlayan ben olacağım” dedi.

Anadolu Ajansı 03.05.2013 - 10:43

Abe: İstanbul’u ilk ben alkışlarım

20. Türk-Japon İş Konseyi'nin açış konuşmasını yapan Japonya Başbakanı Şinzo Abe, "Türkiye" kelimesinin Japonlar için çok güzel bir anlam ifade ettiğini belirterek, iki ülke arasında uzun yıllara dayanan dostluk ilişkileri bulunduğunu söyledi.

"Yaklaşık 30 yıl önce Türkiye'ye gelen ilk Japonya Dışişleri Bakanı Şintaro Abe babamdı, ben de ilk defa Türkiye'ye onunla gelmiştim" diyen Abe, toplantıya katılmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Abe konuşmasında, "Japonya olarak çok çalışan Türk insanını yakından izliyoruz. Ülkeler arasında daha fazla üst düzey ziyaretler gerçekleştirilmesini arzu ediyorum. Bizim için işbirliğinin sınırı ufuk çizgisidir" ifadelerini kullandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceğini ifade eden Abe, "Bu görüşmelerde Türkiye ile Japonya arasındaki stratejik diyaloğun artacağını ümit ediyorum. Özellikle savunma alanında da çalışmalarda bulunacağız. İlişkiler yeni bir boyut kazanacak" dedi.

‘İSTANBUL’U İLK BEN ALKIŞLAYACAĞIM’
Abe ayrıca, İstanbul ve Tokyo'nun 2020 Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapmak için aday olduklarını anımsatarak, "Eğer İstanbul Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapmaya hak elde ederse, bunu ilk alkışlayan ben olacağım. Aynı şekilde Tokyo Olimpiyatları düzenleme hakkı elde ederse hiç şüphem yok ki bizi de ilk tebrik eden Türkiye olacaktır" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...