Mardin'de Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi Dilek Sabancı Sanat Galerisi'nde, 'Abidin Dino Mardin'de' sergisinin açılacağı belirtildi.

Sabancı Vakfı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi Dilek Sabancı Sanat Galerisinde ''Abidin Dino Mardin'de'' sergisinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün katılımıyla 25 Ekim'de açılacağı bildirildi.

Serginin 1 yıl açık kalacağı ve sanatçının 1930-1990 yılları arasındaki dönemine ait 255 eserin yer alacağı kaydedilen açıklamada, eserlerin, Güzin Dino, Ferit Edgü ve Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi koleksiyonlarından seçilerek bir araya getirildiği aktarıldı.

Açıklamada, şu bilgilere yer verildi: ''İlk kez bu sergi kapsamında, sanatçının vefatından sonra gün ışığına çıkan 'Lazlar' serisi de Mardinli ziyaretçilerle buluşacak. Sergide, Abidin Dino'nun oto portreleri, eller ve yörükler serilerinden örnekler, Roma Olimpiyatları çizimleri ve 1966 Dünya Futbol Şampiyonası için çektiği 'Goal!' filmi için hazırladığı resimli taslaklar yer alacak. Sanatçının 1968 Paris öğrenci olaylarını belgelediği resimler, Yaşar Kemal'in 'Deniz Küstü' adlı romanı için hazırladığı illüstrasyonlar ve hastalık dönemlerini karikatürize ettiği 'Acının Resimleri', 'Ak la Ka ra' serisine ait tuvaller ve çiçek resimleri de serginin dikkat çeken eserlerini oluşturacak.''

Açıklamada, açıldığı 1 Ekim 2009 gününden bu yana ziyaretçi sayısının 110 bine ulaştığı Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi'nin, Mardin'in kentsel oluşumunu, yaşam kültürünü sergilemeyi ve tanıtmayı amaçladığı bildirilerek, Dilek Sabancı Sanat Galerisi'nin ise düzenlediği geçici sergilerle, Mardin'de modern ve çağdaş sanat platformunu oluşturmayı hedeflediği kaydedildi.