Bugüne kadar abur cuburun zararları, hep obeziteyle ilişkilendirilirdi. Ancak İngiliz bilim insanları abur cuburun, çocukların zeka gelişimini olumsuz etkilediği sonucuna vardı. Uzmanlara göre, özellikle 0-2 yaş arasındaki çocuklar, şeker ve tuzdan uzak tutulmalı.

Bristol Üniversitesi'nin araştırmasına göre, çocukların beyin gelişiminin tamamlandığı dönem olan 0-2 yaş arası fazla tüketilmesi zekayı olumsuz etkiliyor...

14 bin'e yakın çocuk üzerinde yapılan araştırmada küçük yaşlarda aşırı yağ, şeker ve tuz bulunan işlenmiş gıdaları tüketen çocukların zeka seviyesi, balık, sebze ve meyve yiyenlere oranla daha düşük çıktı.
Çocuk sağlığı ve çocuk hastalıkları uzman Dr. Arzu Özgeneci Öngün, "Japonya'da yapılmış da çalışmalar var sabah kahvaltılarında ekmek mi pirinç mi verelim diye ekmek verilen grupta zekaların daha düşük olduğunu kanıtlamışlar..." diyor...

Uzmanlara göre ebeveynler 0-2 yaş arası çocuklar şekerden uzak tutmalı...
Öngün: "Demirden zengin gıdalar yumurta, bulgur, kırmızı et ve de pekmez diyebilirim annenin bir sabah kahvaltısında reçel yerine pekmez tercih etmesi hem okuluna hem zeka gelişimine hem de davranışına yararlı olacaktır..."