Aç kalan ayılar ilçeye indi

Kar yağışı sebebiyle aç kalan ayılar, Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki çöplüklerde yiyecek aradı.

Anadolu Ajansı 02.11.2016 - 16:23

Aç kalan ayılar ilçeye indi

Son yıllardaki şehirleşme ve orman alanlarının yetersizliği sebebiyle beslenme alanları daralan ayılar, Kars Sarıkamış'ta dünden itibaren etkili olan kar yağışı nedeniyle aç kaldı.

Doğal ortamlarında yiyecek bulamadıkları için ilçe merkezine yaklaşık 5 kilometre uzaklıktaki çöplüğe gelen ayılar, karınlarını doyurabilmek için yiyecek bulmaya çalıştı. Kış uykusu öncesi yağ depolamaya ihtiyacı olan ayılar, çöplükte buldukları yiyeceklerle karınlarını doyurdu.

Ayıların çöplüğe gelişiyle heyecanlı anlar yaşayan bazı meraklı vatandaşlar da hayvanları görebilmek amacıyla çöplük bölgesine geldi. Vatandaşlar, soğuk ve karlı havaya rağmen araçlarının içinden ayıların yiyecek aramasını izledi. Ziyaret için Ankara'dan gelen Haluk Yavuz, şehir çöplüğünde ayıları seyretmenin keyifli olduğunu, ancak karnını doyurmaya çalışan ayıların rahatsız edilmeden izlenmesi gerektiğini söyledi.

YAVRU AYIYI GÜVENLİK KAMERASI GÖRÜNTÜLEDİ

Ayrıca, genellikle hava karardıktan sonra ilçe çöplüğüne gelen ayılara, gece saatlerinde ilçenin ormanlık alana yakın olan İnönü Mahallesi'nde de rastlanıyor.

Gece saatlerinde sokakta dolaşan ayılar, zaman zaman güvenlik kameralarınca da görüntüleniyor. Söz konusu mahallede, aç kalan ayı yavrusunun Fevzi Çakmak İlkokulu önünde yiyecek bulmak için dolaştığı anlar kaydedildi. Görüntülerde, polis ekiplerini fark eden yavru ayının Askerlik Şubesi önündeki bariyerlerin içine girip bir süre durduktan sonra kaçarak gözden kaybolduğu görülüyor.

Sayfa Yükleniyor...