'Acemi elçi' ile sürpriz görüşme

Başbakan Erdoğan, ABD Büyükelçisi Ricciardione ile helikopter pistinde sürpriz bir görüşme yaptı. Görüşmenin dün Pentagon'dan gelen komutanın ziyaretinin ardından gerçekleşmesi dikkati çekti.

17.05.2011 - 13:17

'Acemi elçi' ile sürpriz görüşme

Başbakan Tayyip Erdoğan, ABD Büyükelçisi Francis J. Ricciardione ile Yenimahalle'deki helikopter pistinde bir araya geldi.

Görüşmenin ardından açıklama yapan ABD büyükelçisi, Erdoğan'a kendisine görüşme fırsatı verdiği için teşekkür etti.

"Türkiye, önemli bir müttefik olduğu için görüşlerini almak ve anlamak bizim için çok önemli" diye konuşan Büyükelçi Ricciardione, Başbakan'a ABD yönetiminin görüşlerini aktardığını ve onun görüşlerini de Washington'a ileteceğini belirtti.

Ricciardione, görüşmenin ana başlıklarının gündemdeki konular ve özellikle bölgesel konular olduğunu vurguladı.

Başbakan ile Büyükelçi arasında OdaTV baskınının ardından basın özgürlüğü polemiği yaşanmıştı. Bu kriz sırasında Erdoğan ABD Büyükelçisinin açıklamalarına sinirlenerek Ricciardione'ye 'acemi elçi' demişti.

İkilinin apar topar bir helikopter pistinde buluşması, Başbakan'ın seçim gezilerinden kaynaklanan yoğunluk olarak açıklandı. Ancak dün Türkiye'yi ziyaret eden ABD Genelkurmay İkinci Başkanı General Cartwright'ın ardından gerçekleşmesi dikkati çekti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...