'Acemi erlere far ışığında bomba taşıtıldı'

Afyonkarahisar’da cephanede 25 askerin şehit olmasına neden olan patlamada birçok ihmal iddiası ortaya atıldı. Saatler boyu el bombası sayım yapan askerlerin, far ışığında bomba taşıdığı iddia edildi. Bir başka iddiaya göre, şehit askerlerden 17'si sadece 3 günlük askerdi.

'Acemi erlere far ışığında bomba taşıtıldı'

Tüm ülkeyi yasa boğan cephanelikte meydana gelen patlamanın nedeninin tespit edilmesi için hem askeri hem de sivil soruşturma başlatıldı.


25 askerin şehit olmasına neden olan patlama, geride yanıtlanması gereken pek çok soru bıraktı.

Cephanelikteki mühimmatın Susurluk’ta şehir içinde kaldığı için lağvedilen bir depodan geldiği ortaya çıktı.

Kısa süre sonra denetim yapılacağı için askerlerin sayım ve tasnif için yoğun mesai harcadığı bildirildi. İddialara göre askerler sabah 07.00’den gece 23.00’e kadar sayım işlemi gerçekleştiriyordu.

Çoğunun acemi olduğu öne sürülen askerlerin, yoğun tempo nedeniyle yorgun düştükleri belirlendi. Hatta iddiaya göre, askerlerin 17'si sadece 3 günlük askerdi.

Öte yandan, gece yapılan tasnif işlemleri sırasında araç farı ve led ışıklarının kullanıldığı öne sürüldü. Bu iddiayı doğrulayan yaralı erlerden Fethi Tuna, “Elektriksiz depoyu kamyon farıyla aydınlatıyorduk” dedi.

Bombaların tasnifi sırasında TSK talimatlarına uyulmadığı da iddia edildi. 30 kilogram ağırlığındaki tahta kutulardaki mühimmatı taşıyan askerlerin yanında sadece 2 astsubay bulunduğu öğrenildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...