Acer bu kez Ferrari’siz bir ‘high-end’ modelle çıkageldi. Yeni tanıtılan Ethos dizüstü bilgisayarların önce piyasaya çıkması beklenen 18 inç ekranlı modeli, süper hızlı Intel i7 işlemcinin güç verdiği bir multimedya canavarı.

Ethos 8943 kod adlı model esasen üç yönüyle dikkat çekiyor. Bunların ilki Full HD ekran, ikincisi bu ekranı işe yarar kılacak BluRay oynatıcılı optik sürücü. Üçüncü ve çarpıcı yenilik ise dokunmatik kontrol panelinin multimedya kontrol paneline dönüşebilmesi. Panelin altındaki düğmeye tıklıyorsunuz ve yüzeyde oynat, durdur, ileri geri sar vs. gibi kontrol ikonları beliriyor.

Yine aynı modelde ATI Mobility Radeon HD 5850 ekran kartı, 16GB DDR3 RAM, iyi gizlenmiş mini hoparlörlerle oluşturulan 5.1 ses düzeneği, HDMI çıkışı ve parmak izi okuyucu gibi pahalı bileşenler bulunuyor.

Bu kadar özellik bir araya toplandığında en çok korkulan şey, yani batarya yetmezliği ise sorun olarak karşımıza çıkmıyor. Fabrika ölçümlerine göre bu dev ve becerikli cihazın tasarruf modunda ortalma kullanımla pil süresi 6 saati buluyormuş. Kullanıcı testlerine göre ise asgari 5 saat ki bu gayet iyi bir rakam. Klavye ve çevresindeki çalışma alanı açık ve akıllıca organize edilmiş. Arkadan aydınlatma ya da hızlı tuşlar yok. Sadece siyah ve gümüş rengi arasında şık bir kontrast ve basit birkaç simge var.

Cihaza yüklü gelen Acer Arcade Deluxe HD görüntü, film, fotoğraf ve müzik yönetimini bir araya topluyor. Bununla ayrıca multimedya dosyalarınızı Facebook ya da Flickr’a doğrudan yükleyebiliyor, HD filmleri dönüştürebiliyor ve kopyalayabiliyorsunuz.

Cihazın yaz aylarında Türkiyeli kullanıcılarla buluşması bekleniyor.