Acı gerçeği suç duyurusu sırasında öğrendiler

İsrail'in Gazze'ye insani yardım götüren gemilere yönelik saldırısına ilişkin olarak, suç duyurusunda bulunan bir grup içindeki anne ve kızı evin reisinin ölümünü o an öğrendi.

Anadolu Ajansı 02.06.2010 - 18:08

İsrail'in Gazze'ye insani yardım götüren gemilere yönelik saldırısına ilişkin olarak, İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (Mazlumder) üyesi bir grup ile gemide bulunanlardan bazılarının yakınları, İsrail Cumhurbaşkanı ve Başbakanı'nın da aralarında bulunduğu saldırıda sorumlulukları olan yetkililer hakkında suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusu dilekçesinde, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Başbakan Benjamin Netanyahu, Savunma Bakanı Ehud Barak, Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, Genelkurmay Başkanı Gabi Ashkenazi, Deniz Kuvvetleri Komutanı Eliezer Meron ile gemiye bizzat saldıran ve emri veren diğer yetkililer hakkında, ''kasten öldürme, kasten öldürmeye teşebbüs, kasten yaralama, hürriyetinden alıkoyma, işkence, mala zarar verme, deniz, demir yolu veya hava yolu ulaşım araçlarının kaçırılması veya alıkonulması, haberleşmenin engellenmesi'' suçlarından soruşturma ve kamu davası açılması istendi. Dilekçede, ayrıca bu kişilerin tutuklanmasına karar verilmesi talep edildi.

Bu arada, basın açıklaması yapıldığı sırada gelen bir telefonla eşi Cevdet Kılıçlar'ın saldırı sırasında hayatını kaybettiğini öğrenen Derya Kılıçlar ile kızı Gülhan Kılıçlar gözyaşlarına boğuldu. Birbirlerine sarılarak ağlayan anne kız daha sonra çevresindekiler tarafından taksiye bindirilerek adliyeden uzaklaştırıldı.

İstanbul Şube Başkan Yardımcısı avukat Elif Uzunpınar, yapılan saldırının insani yardım filosuna değil insanlığa yapıldığını, işlenenin insanlık suçu olduğunu söyledi.

Uzun yıllardan bu yana yaşanan İsrail işgalini ve son 3 yıldır Gazze'deki ambargoyu herkesin takip ettiğini belirten Uzunpınar, İHH öncülüğünde oluşturulan insani yardım heyetinin Gazze ambargosunu kırmak için yola çıktığını, konvoyda sadece Türk gemileri değil çeşitli ülkelerden 9 gemi ve gemilerde 33 ayrı devletin vatandaşlarının bulunduğunu anlattı.

MÜRETTEBAT SAĞLIK SORUNU YAŞIYOR
Görüntülerden anlaşıldığı gibi gemilere ''vahşice'' saldırıldığını söyleyen Uzunpınar, dün Türkiye'ye gelen söz konusu geminin mürettebatının, akşam saatlerinden sonra bazı sağlık sorunları yaşamaya başladığını ifade etti.

Uzunpınar, gemi mürettebatının, İsrail askerlerinin kendilerine zorla mavi renkli saydam bir sıvı içirdiğini söylediklerini belirterek, bu konuda Adli Tıp Kurumu tarafından inceleme yapılması için de savcılıklara başvuracaklarını kaydetti.

Yapılanların, hem uluslararası mevzuat açısından hem de TCK'nın ilgili maddeleri bakımından suç olduğunu belirten Uzunpınar, ''Bu suçun, Türk makamları tarafından tespiti ve yargılamanın yapılması gereklidir. Olay, Türkiye dışında uluslararası sularda yapılmıştır. Türk insanları da dünya insanları da Türk gemisinde saldırıya uğramıştır. Savcılık derhal İsrailli yetkililer hakkında gereğini yapmalıdır. Bu şahısların başkaca ülkelerde yargılanmaları, Türkiye'de ayrıca yargılanmalarına kesinlikle engel değildir'' dedi.

Daha sonra Mazlumder üyesi bir grup ile gemide bulunanlardan bazılarının yakınları hazırlanan suç duyurusu dilekçesini İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına verdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...