Yüksekliği 2.5, uzunluğu ise 7 metre olan iskelet, açık artırmaya çıkarılan ikinci dinozor fosili olacak. Tarihte açık artırmayla satılan ilk dinozor, 1997 yılında 8.3 milyon dolara alıcı bulan “Sue” adındaki Tyrannosaurus rex olmuştu.

Tyrannosaurus bataar’ın açık artırması, New York’ta yapılacak. Sekiz yıl önce Çin ve Moğolistan topraklarına yayılan Gobi Çölü’nde bulundu. Kuzey Amerika’da yaşamış olan T. rex.’lerin Asyalı akrabası olan T.bataar’ın fosiline, bulunduğu yıl 950 bin dolar değer biçilmişti.

Açık artırmayı gerçekleştirecek olan şirketin yetkilisi David Herskowitz, dev dinozorun kemiklerinin eksiksiz olmadığını, kafatasının yüzde 80, vücudunun ise yüzde 75’inin bulunduğunu söyledi. Herskowitz, “İskelet neredeyse eksiksiz... Açık piyasada bulabileceğiniz en iyi parçalardan biri” yorumunu yaptı.

AÇIK ARTIRMADA YOK YOK
T. bataar’ın satılacağı açık artırmada başka fosil ve mineraller de yer alacak. Satılacak iskeletler arasında T.bataar’ın dişi, Saichania chulsanensis dinozoruna ait kafatası, kuş benzeri dinozorlar olan Troodontid türüne ait bir de iskelet bulunuyor.

Açık artırmaya çıkarılacak olan fosiller, 17-19 Mayıs günlerinde New York’un Center 548 gösteri merkezinde sergilenecek.

LiveScience’a konuşan Herskowitz, “T.bataar gibi bir fosilin açık artırmasını görmek çok nadir bir olay. Çünkü bu kadar eksiksiz bir iskeleti bir araya getirmek çok zaman, çaba ve maliyet isteyen bir iş... yine de en zor bulunan fosiller teropot iskeletleri” dedi.

Teropotlar, Tyrannosaurus ve Allosaurus gibi etobur türleri içeren bir türdü. Bu tür, avcı olduğu gibi diğer türlere kıyasla sayıları daha azdı.