BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun Gaziantep'in İslahiye ilçesinde Suriyeli sığınmacıların kaldığı kampları ziyaret etti. HABERE GİT

Daha sonra Ankara'ya geçen Ban, sırasıyla Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan'la görüştü.

İlişkili Haberler


Son olarak da Dışişleri Bakanlığı Konutu'nda Davutoğlu ile biraraya gelen Genel Sekreter, görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında Suriye'deki krize yönelik mesajlar verdi.

Esad rejminin şiddeti durdurmasını isteyen Ban, "Dünyadaki tüm özgürlük ve barış isteyen insanlar adına söyleyebilirim ki, devam eden bu şiddetten ve uluslararası camianın Suriye halkına barışı getirmek adına yaşadığı acizlikten hayak kırıklığına uğradık. 21 ay oldu ve 40 binden fazla insan öldü. Artık uluslararası camianın BM'nin, özellikle de Güvenlik Konseyi üyelerinin bütünlüğü içinde, daha fazla çaba göstermesinin zamanı geldi" diye konuştu.

'BM ORTAK BİR TAVIR GÖSTEREMEDİ'
BM Genel Sekreteri'nden sonra söz alan Davutoğlu da BM üyelerinin Suriye konusunda ortak bir tavır sergileyemeyişini eleştirdi.

Suriye halkının iradesi doğrultusunda bir siyasi değişim yaşanmasının önemine işaret eden Davutoğlu, " Bu konuda sayın Genel Sekreter çok büyük çaba sarfetmiştir. Krizin her aşamasında elinden gelen bütün gayreti göstermiştir. Ancak BM bir bütün olarak Suriye konusunda maalesef gereken kararlı tutumu sergileyemediği için, ortak bir tutum ortaya çıkamadığı için BM Güvenlik Konseyi'nde Suriye'deki krizin derinleşmesinin önüne geçilememiştir" ifadelerini kullandı.