TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, Erzurum cezaevinde açlık grevi yapıldığına ilişkin haberlerin basında yer alması ve komisyonlarına da başvuru yapılması üzerine Erzurum'a gitmeye karar verdi.

İddiaları yerinde inceleyecek Üskül, "Ceza ve tutukevlerine ilişkin alt komisyon bütün cezaevlerini inceliyor. Ancak, alt komisyonun görevlendirilmesine kadar bir sürenin geçeceğini düşünerek ve açlık grevinin de acil bir durum olması nedeniyle, Komisyon Başkanı olarak ben Erzurum'a gitmeye karar verdim" dedi.

Erzurum'daki cezaevinde incelemeler yapacağını, durumu yerinde tespit edeceğini, cezaevi müdürü, savcısı ve açlık grevi yapanlarla görüşeceğini, sorunları saptamaya çalışacağını ve çözülebilecek sorunlar konusunda da yöneticilerle görüşeceğini belirten Üskül, "Umarım, açlık grevinin sonlandırılması konusunda etkili olabilirim, çözüm olanakları yaratabilirim" diye konuştu.

Komisyon Başkanı Üskül, kendisinin yapacağı incelemenin ardından, ceza ve tutukevlerine ilişkin alt komisyonu da incelemeler yapmak üzere Erzurum'a göndermeyi düşündüklerini vurguladı.

Kaç mahkumun açlık grevi yaptığının sorulması üzerine Üskül, ''Sayıyı tam olarak bilmiyorum. Bize bir miktar başvuru var ancak hepsi başvurmamış olabilir'' dedi.

BATMAN'DA DAYANIŞMA AÇLIK GREVİ
Erzurum Cezaevi dışında, Batman Cezaevi'ndeki tutuklu ve hükümlülerinin de komisyonlarına başvurarak, 3 günlük dayanışma açlık grevi yapacaklarını belirttiklerini ifade eden Üskül, şöyle konuştu:

"Tutuklu ve hükümlüler, haklarının verilmediği konusunda iddialarda bulunuyorlar. Daha kaliteli yemek çıkmasını ve kantinde daha çok çeşidin bulundurulmasını istiyorlar. Haftada 10 saat ortak görüşme ve spor yapma imkanı sağlanmasıyla, aileleriyle Kürtçe konuşma talepleri de var."