Açlık grevindeki adama 18 bin lira ceza

Tunceli’de öldürülen DHKP-C üyesi oğlunun cenazesini almak için açlık grevi yapan Kemal Gün, kendisine 18 bin 387 lira para cezası kesildiğini söyledi.

DHA 15.05.2017 - 17:25

Açlık grevindeki adama 18 bin lira ceza

Tunceli kent merkezindeki Seyit Rıza Meydanı'nda bulunan Seyit Rıza heykeli önünde 81 gündür oğlunun cenazesini almak için açlık grevi yapan 70 yaşındaki Kemal Gün'e Kabahatler Kanununa göre günlük 227 lira para cezası uygulandı.

Malatya Adli Tıp Kurumu'nda bulunan oğlunun kemiklerini alıncaya dek eylemini sürdüreceğini anlatan Gün, bugüne kadar kendisine 18 bin 387 lira ceza kesildiğini söyledi.

Bu duruma tepki gösteren Kemal Gün, “Gerekçe ise kamu yerini işkal ediyormuşum. Oysa burası bir park, benim parkta oturma hakkım var” dedi.

Oğlunun mezarının olmasını isteyen Gün, “Oğlumun kemiklerinin bana verilmesini istiyorum. Bir mezarı olsun, açlık grevini hemen bırakacağım. Herkes gibi benim de bir mezar hakkım var, o mezar hakkını istiyorum. Öldürülen benim çocuğum düşüncesi, ideolojisi ne olursa olsun öldürülmüş. Oğlumuzun bir mezarı olsun üzerine gidip dua okumak istiyoruz” deye konuştu.

Gün, şu ifadeleri kullandı: “Savcı, oğlumun hava harekatıyla öldürüldüğü sığınakta bizimle birlikte keşif yaptı. Ceset aradık, ben orada sığınak içinde kendi ellerimle oğlumun kemiklerini çıkardım, devlete teslim ettim. Kendi ellerimle parçalanmış kemikleri teslim ettiğim gibi geri istiyorum. Oğlum ve diğer arkadaşlarına ait çıkardığımız kemikleri Adli Tıp Kurumu'na götürdüler. Şimdi diyorlar kemikler üzerinde DNA testi yapılacak. O kemikler hepsi kırılmış, parçalanmış, kömür gibi olmuş. Onlar üzerinde nasıl DNA testi yapılacak?”

Sağlık durumunun kötüleştiğini ifade eden Gün, “Durumum giderek kötüleşiyor, kilo kaybediyorum. Oğlumun kemikleri verilmeden buradan bir yere ayrılmam ölene kadar açlık grevini sürdürürüm” dedi.

Sayfa Yükleniyor...