Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Hollanda’yla yaşanan kriz ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Adalet Bakanı Bozdağ, “Orada vatandaşların üzerine polislerin ve polis köpeklerinin saldırtılması son derece büyük bir hak ihlalidir, insan hakları ihlalidir, toplanma gösteri hakkının ihlalidir. Sayın Bakan'ın yolunun kesilmesi seyahat hürriyetinin ihlalidir. Vatandaşların bir araya gelmesinin engellenmesi, toplantı ve ifade hürriyetinin ihlalidir. Basın mensuplarına yapılan saldırılar da basın hürriyetinin çok açık ihlali. Bu kadar hak ihlali yapılan bir yerde bütün uluslararası toplumun ayağa kalkması lazım” dedi.

Avrupa Birliği Adalet Divanı'nın başörtüsü kararını eleştiren Bozdağ, “İnsanları inancıyla işi arasında tercihe zorlamak demokratik bir hukuk devletine yakışmaz, büyük bir ilkelliktir, büyük bir çağ dışılıktır, Orta Çağ zihniyetinin 21. yüzyılda mahkeme eliyle hortlatılmasından başka bir anlam taşımamaktadır” diye konuştu.

Venedik Komisyonu raporuna da tepki gösteren Bozdağ, şu ifadeleri kullandı: "Venedik Komisyonu, Türkiye'deki anayasanın halk oylaması sürecine bu ortaya koyduğu raporla 'hayır'dan yana çok net bir şekilde taraf olmuştur çünkü Venedik Komisyonu raporu, adil, objektif değildir, subjektiftir, siyasidir. Tamamen baştan sona CHP'nin ve HDP'nin Anayasa Komisyonu ve genel kurul görüşmeleri sırasında söylediklerinin ve kendi internet sitelerinde yayınladıkları görüşlerin derli toplu bir arada ifade edilmesinden ibaret bir rapordur."