NTV

Adalet Bakanı Bozdağ: Yargıya meydan okuyan bir tavır sergilediler

NTV Haber

Türkiye

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ NATO Parlamenterler Toplantısı'nda konuştu. Tutuklanan HDP milletvekilleriyle ilgili konuşan Bozdağ, "Hukuka, yargıya saygı göstermeyen ve meydan okuyan bir tavır ortaya koydular" dedi.

NATO Parlamenterler Asamblesi 62. Genel Kurulu İstanbul'da başladı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, NATO Parlamenterler Toplantısı'nda soruları yanıtladı.

HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın tutuklanmasıyla ilgili soruyuya yanıtlayan Adalet Bakanı Bozdağ şunları söyledi:

"Hukuka, yargıya saygı göstermeyen ve meydan okuyan bir tavır ortaya koydular. Hukukun gereği yapıldı. Eğer bunlar gitmiş olsaydı, zorla getirme kararı kesinlikle çıkması mümkün değildi. Burada HDP'li vekillere ayrı bir muamele yapılması kesinlikle söz konusu değildir. Diğerlerine nasıl bir muamele yapıldıysa öyle bir muamele yapılmıştır. Tabii tutuklama konusu mahkemenin takdirinde olan bir konudur. Bizim ona dair bir değerlendirme yapmamız doğru değil."

NATO Parlamenterler Asamblesi toplantısında soruları yanıtlayan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ idam tartışmalarıyla ilgili de şunları dile getirdi:

"İdam cezasıyla ilgili konu şu anda Türkiye de tartışılıyor. Bazı suçlar için idamla ilgili talep var. Sayın Başbakan, 'Halktan gelen bazı talepler var, bunları görmezden gelemeyiz' dedi. Ancak idam cezası anayasa değişikliği gerektiriyor. Bu bir süreç. Sayısal yetersizlikler var.

CİNSEL İSTİSMAR TARTIŞMASI 

Cinsel istismarla ilgili düzenlemeyle ilgili görüşlerini de açıklayan Bakan Bozdağ, "Bizim kanunlarımıza göre 17 yaşından gün alan bir kişi mahkeme kararıyla evlenebiliyor. 18 yaşından gün alan bir kişi de velisi muvafakat ederse evlenebiliyor. Bazı yerlerde, Roman vatandaşlarımızda daha yoğun olmak üzere, bu yaşın altında aileler düğün yapıyorlar, tören yapıyorlar ve evlendiriyorlar. Bunu biz tasvip etmiyoruz, ortadan kaldırmak için mücadele ediyoruz. Yasalarımızı onun için de ağırlaştırdık ama böyle de bir maalesef Türkiye'de yaşanan bir sıkıntı var. Bu mücadeleyi, zarar vermeden, bu sorunu nasıl çözeriz, bizim yaptığımız şey o. Kesinlikle tecavüzcülere af getirilmemektedir. Suçun unsurları değiştirilmemektedir. Cezada indirim yapılmamaktadır. Sadece toplumumuzun bazı yerlerinde olan gerçeklikten ortaya çıkan bu sorunu çözmeye dönük bir adımdır."

FETÖ LİDERİ GÜLEN'İN İADESİ 

Terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen'in iadesiyle ilgili de görüşlerini dile getiren Adalet Bakanı Bekir Bozdağ şunları söyledi:

"Bu konuda yeterinden fazla kanıt var. Çok net, tartışmasız kanıtlar var. Usame Bin Laden, Dünya Ticaret Merkezi'ni bombaladığında ABD, Usame Bin Laden'i sorumlu tuttu. ABD'nin elinde olan kanıttan bin kat daha fazlası terörist Gülen'in bu işi yaptığını ispat eden delil var. O delillerin bir kısmını gönderdik, bir kısmı da devam ediyor... Bunda hiç şüphe yok. Sokağa çıkın, Türkiye'de hangi partiye mensup olursa olsun sorun, herkese deyin ki 'Bu darbe teşebbüsünü kim yapmıştır.' Herkes size söyleyecektir."

ETİKETLER