Adalet Güreş İhtisas Spor Kulübü'nün Atatürk Spor Salonu'ndaki müsabakalarını izleyen Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, salondan ayrılırken gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Şahin, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın, Anayasa Mahkemesi'nin 47. kuruluş yıl dönümü törenindeki konuşmasında ''yargı reformunun yıllardır bitmeyen bir senfoniye dönüştüğünü'' söylediğinin hatırlatılması üzerine, yargı reformunun bir süreç olduğunu, bir defada yapılarak gerçekleşecek bir şey olmadığını söyledi.

Özellikle son birkaç yılda yargı alanında çok ciddi adımlar atıldığını vurgulayan Şahin, bunların reform niteliğinde olduğunu ifade etti.

Bu alanda daha atılması gereken adımlar olduğunu dile getiren Şahin, 'Bunu uzun soluklu bir hedef olarak belirlemek lazım. Yargı reformu deyince çağdaş dünyada yargı alanında var olanları yakalamak kastediliyorsa bunu yakalamak için Türkiye önemli adımlar attı, daha da atması gereken adımlar var. Ama hiçbir şey yapılmadı denirse bunun haksızlık olduğunu düşünüyorum' diye konuştu.

KENDİ KONUMU VE DÜNYA
Kılıç'ın, ''yargının zan altında bırakılmaması ve baskı altında tutulmaması için önlem alınması'' yönündeki sözlerinin hatırlatılması üzerine Şahin, Türkiye'de yargı bağımsızlığı denilince akla hemen Adalet Bakanı'nın Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nda bulunmasının geldiğini söyledi.

Kamuoyuna ''Adalet Bakanı'nın, müsteşarı ile birlikte Kurul'dan çıkması durumunda Türkiye'de yargı bağımsızlığının gerçekleşmiş olacağı'' gibi bir izlenimin yayılmaya çalışıldığını ifade eden Şahin, ''Lütfen çağdaş dünyaya bir bakın. Bizim hukuk alanında kendisinden en çok etkilendiğimiz ülke Fransa'dır. Fransa'da Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun başında cumhurbaşkanı vardır, adalet bakanı yardımcısıdır, 16 üyeden oluşur, bir kısmını parlamento seçer. Yani yargının bağımsızlığı deyince adalet bakanının kurulda olup olmaması yargının bağımsızlığı için kafi bir tedbir değildir" dedi.

"ÖRNEĞİ OLAN VARSA GELSİN"
Şahin, "Şu anda 7 kişiden oluşan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun 5 üyesi Danıştay'dan ve Yargıtay'dan seçilmektedir. O bakımdan Adalet Bakanı ve müsteşarının da içinde bulunduğu bu heyetin, yargı bağımsızlığını ve tarafsızlığını olumsuz etkilediği şeklinde elinde bir tane örnek olan varsa gelsin. 'Adalet Bakanı bu kuruldadır, o nedenle yargıya şu baskılar yapılmaktadır, şu şekilde kararlar alınmaktadır' diye bir tane olumsuz örnekle birisi karşımıza çıksın ondan sonra bunları konuşalım" şeklinde konuştu.

"HAKİM VE SAVCILARA KARA ÇALMADIR"
Adalet Bakanı, "Şu anda Türkiye'de bağımsız yargı organlarımız Anayasa, yasa ve hukuka bağlı olarak vicdanlarına göre hareket etmekte, karar vermektedirler. O nedenle son zamanlarda kamuoyunda gündem oluşturan soruşturmalar nedeniyle gözaltına almalar, tutuklamalar kamuoyunu oldukça meşgul etmektedir. Ama bütün bunların tamamı yargısal faaliyetlerdir.

Savcılarımız ve hakimlerimiz ellerindeki delil durumuna göre bir takım kararlar vermektedirler. Bunların siyasi birer kararmış gibi algılanması, kamuoyuna böyle takdim edilmesi bana göre hakimlerimize ve savcılarımıza bühtandır. Sanki onlar zayıf karakterli insanlarmış da bir takım yerlerden aldıkları talimatlara göre hareket ediyorlarmış izlenimi vermek yargıya ve burada görev yapan şerefli hakim ve savcılarımıza en büyük haksızlıktır. O bakımdan bu tür değerlendirmeleri doğrusu hiç isabetli bulmuyorum'' şeklinde konuştu.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ
Bakan Şahin, 'Yapılması düşünülen Anayasa değişikliğinde Anayasa Mahkemesi'nin yapısı ve işleyişiyle ilgili bir düzenlemenin düşünülüp düşünülmediği', ''Muhtemelen önümüzdeki günlerde gündeme gelecek olan yeni bir Anayasa değişikliği paketinde Anayasa Mahkemesi'nin yapısıyla ilgili düzenlemeler olabilir, olması sürpriz olmamalıdır. Kaldı ki Anayasa Mahkemesi'nin Başbakanlığa, Anayasa Mahkemesi'nin üye sayısı ve yapısıyla ilgili değişiklik önerisi içeren bir müracaatı da olmuştur. Yani Anayasa'da Anayasa Mahkemesi'nin konumuyla ilgili bir değişiklik talebi bundan bir süre önce bizzat Anayasa Mahkemesi'nden gelmiştir. Tabii ki yasama organının bütün bu talepleri değerlendirmesi son derece doğaldır'' yanıtını verdi.