İstinaf, Yargıtay ile ilk derece mahkemeleri arasında kurulacak üst derece mahkemelerince yapılacak olan yargısal denetimin adıdır. Yani mahkemelerin verdiği kararlar bir üst mahkemede bir kez daha gözden geçirilecek, gerekirse yeniden duruşma yapılacak, delil toplanacak ve tanık dinlenebilecektir.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Türkiye'de 1932'den kalma bir dava olduğunu söyledi.

Büyükelçiler konferansında konuşan Bozdağ, "yargıda reform" konusuna değindi.

20 Temmuz 2016'da yargıda istinafı fiilen hayata geçireceklerini duyurduklarını hatırlatan Bozdağ, "Geciken adaletin adalet olmadığı herkes tarafından belirtiliyor. Bu adaletin yargılamanın gecikmesini engelleyecek bir reformdur" dedi.

Yargıdaki aksaklıklardan bahseden Adalet Bakanı, "Bana gelen rapora göre, en eski dava 1932 tarihli. Türkiye'de şu anda 1932 tarihli bir dava var, sonra 1939 tarihinde açılmış bir dava var. Önümüzdeki dönemde bu davaları bitirmek üzere özel bir düzenleme yapacağız" diye konuştu.

"TEK ÜLKE TÜRKİYE"

Bozdağ, terörle mücadeleye ilişkin de açıklamalarda bulundu. "Terörle mücadelesini hukuk devleti ilkesine dikkat ederek yapan tek ülke Türkiye'dir" diyen Bozdağ, şu ifadeleri de kullandı:

"Başka böyle bir ülke olduğunu tahmin etmiyorum. Türkiye terörle mücadelesini hukuk devleti ilkesi çerçevesinde devam edecektir."