Adalet Bakanlığı'ndan "tişört" genelgesi

Adalet Bakanlığı, bir FETÖ sanığının "hero" yazılı tişörtle duruşmaya girmesiyle başlayan tartışmalarla ilgili harekete geçti. Yayımlanan genelge ile mesaj içeren tüm giysiler cezaevlerinden toplatılacak.

NTV Haber 14.07.2017 - 16:50 | Son Güncelleme : 14.07.2017 - 17:23

Adalet Bakanlığı'ndan "tişört" genelgesi

Adalet Bakanlığı, bir FETÖ sanığının duruşmaya üzerinde "hero" yazılı tişörtle gitmesiyle başlayan tartışmalar üzerine bir genelge yayımladı.

Tüm Ağır Ceza Cumhuriyet Başsavcılıkları’na gönderilen genelge ile FETÖ/PYD ve diğer terör örgütü mensubu tutukluların kamuoyunu ve davaları etkilemeye yönelik mesaj içerikli kıyafetlerinin toplatılması istendi.

Genelgede şu ifadeler yer aldı:

“Ceza infaz kurumlarında bulunan terör ve örgütlü suçlardan hükümlü ve tutuklulara, 'Ceza İnfaz Kurumlarında Bulundurulabilecek Eşya ve Maddeler Hakkında Yönetmelik'in 'Giyim Eşyaları' başlıklı 7’inci maddesi uyarınca verilen tişört veya gömlek gibi giyim eşyalarının üzerinde yabancı dilde (herkesçe bilinen ürün markaları hariç olmak üzere) yazı bulunan ya da fotoğraf baskılı giyim eşyaları ile Türkçe yazı bulunan giyim eşyalarının da terörü övücü, kamuoyunu rencide ve tahrik edici, suçu teşvik edici, davaları etkilemeye yönelik, müstehcen içerik içeren ve anlam olarak sakıncalı olduğu değerlendirilen giyim eşyalarının derhal toplatılması ve bundan sonra da verilmemesi, yakınları tarafından getirilen veya kargo yoluyla gönderilen bu nitelikteki eşyaların kurumlara alınmaması ile adli suçlardan hükümlü ve tutukların giydikleri kıyafetlere de bu çerçevede dikkat edilmesi, hükümlü ve tutukluların konu ile ilgili olarak bilgilendirilmesi.''

Genelgede ayrıca, hastane ve duruşma sevkleri gibi bilhassa kurum dışına çıkışlarda bu konulara titizlikle riayet edilmesi, gerekli özen ve hassasiyetin gösterilmesi, keyfiyetin mülhakat Cumhuriyet Savcılarına ve ceza infaz kurumlarına önemle tebliği ile jandarmanın konu ile ilgili bilgilendirilmesi konusuna da vurgu yapıldı.

Sanıklardan Gökhan Güçlü duruşmaya üzerinde "Hero: Heroes are immortal (Kahramanlar ölümsüzdür) ifadesi yer alan bir tişört ile gelmişti.
Sanıklardan Gökhan Güçlü duruşmaya üzerinde "Hero: Heroes are immortal (Kahramanlar ölümsüzdür) ifadesi yer alan bir tişört ile gelmişti.

Konuyla ilgili tartışmalar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast girişimi davasında sanıklardan eski astsubay üstçavuş olan Gökhan Güçlü'nün duruşmaya üzerinde "kahraman" anlamındaki İngilizce "hero" yazılı tişörtle gelmesi üzerine başlamıştı.

Sanığın tartışılan tişörtün, tutuklu bulunduğu Muğla Cezaevi yönetimi tarafından kendisine verildiğini iddia etmesi üzerine Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü, FETÖ sanıklarına getirilen kıyafetlerin toplatılarak incelenmesi kararını almıştı.

"ALNINDA HAİN YAZIYOR"

Başbakan Yıldırım da Çankaya Köşkü'nde medya temsilcileriyle buluşmasında konuyla ilgili sorulan soruya şu yanıtı vermişti: 

"Aslında göğsünde kahraman değil alnında hain yazıyor. Ben katilim, alçağım diyor aslında. Bu, bir anlamıyla suçun itirafıdır, bir anlamıyla meydan okumadır. Neresinden bakarsanız bakın bu, sadece müşteki olanların değil milletin tamamının öfkesini kabartan bir tutumdur. Bunun özellikle yapıldığı kanaatindeyim. Maalesef yine o akıl, yeni bir arayış içerisinde, bu davaları tartışılır hale getirmek ve bu şekilde bu canileri kurtarabilmeyi ümit etmektedir."

"TALİMAT VERDİM, ARAŞTIRILACAK"

Benzer olayların yaşanmaması için sanıklara tek tip kıyafet giydirilmesine yönelik tartışmalara da değinen Yıldırım, tek tip giysinin adil yargılamayı etkilediği konusunda dünyada bazı tartışmalar olduğunu hatırlatarak şunları kaydetmişti:

"Adalet Bakanı'na gerekli talimatı verdim, bütün detaylarıyla konu araştırılacak ve bunun failleri ortaya çıkarılacaktır."

Sayfa Yükleniyor...