Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yazılı açıklamasında, Başkent'teki Gezi Parkı protestolarında Ethem Sarısülük'ü vuran polis memuru A.Ş'nin, şüpheli olarak 24 Haziran 2013'te tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildiği, hakim tarafından adli kontrol kararıyla serbest bırakıldığı hatırlatıldı.

Mahkemenin kararının ardından, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nda görevli Z. Ü'nün, sosyal medyada, tutuklama istemini reddeden hakime yönelik "adamsın, ellerinden öpüyorum" ifadelerini paylaştığına ilişkin haberlerin ulusal basında yer aldığı belirtildi.

Açıklamada, "Bu bağlamda, Z. Ü. hakkında, devlet memurunun vakarına yakışmayan tutum ile devlet memuru itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışta bulunmak fiilleri nedeniyle 657 sayılı Devlet Memurları Yasası kapsamında öncelikle idari disiplin soruşturması başlatılmıştır" ifadesi kullanıldı.

AİLESİNDEN SUÇ DUYURUSU
Bu arada Ethem Sarısülük'ün ailesi ve yakınlarının da arasında bulunduğu bir grup, bazı kamu yöneticileri hakkında "gösteri yapma özgürlüğüne müdahale ettikleri" iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Ethem Sarısülük'ün ağabeyi Mustafa Sarısülük, Ankara Adalet Sarayı’nda yaptığı basın açıklamasında, "katillerin korunduğunu, kollandığını ve ödüllendirildiğini" ifade ederek, halkın barışçıl ve demokratik haklarına karşı vahşetin, tutuklama ve göz altılarla devam ettiğini söyledi.

'KATİL DE BENİM GİBİ YANSIN'
Ethem Sarısülük'ün annesi Sayfı Sarısülük de toplanan kalabalığa "Hepiniz benim evladımsınız" diye seslendi ve "Katil de benim gibi yansın" dedi.

Sarısülük ailesinin avukatı Kazım Bayraktar da Ethem Sarısülük'ün ölümüne neden olan polisin tutuklama talebiyle sevk edildiği mahkeme tarafından serbest bırakılmasına atfen, "Ethem'i iki gün önce ikinci kez öldürdüler" ifadesini kullandı.

Pakize Doğan ise Ankara Dikmen'de 4-5 yaşındaki çocuklarını omuzlarında taşıyan kişilere polisin müdahale ettiğini anlatarak, "Ama, Sivas'ta aynı müdahaleyi yapmadılar" diye konuştu.

Basın açıklamalarının ardından gruptakiler, Başbakan Erdoğan, İçişleri Bakanı Güler, valiler ve emniyet müdürleri hakkında, "insanca yaşam için gösteri yapma özgürlüğüne müdahale ettikleri" iddiasıyla matbu olarak hazırlanan suç duyurusu dilekçelerini imzalayarak, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verdi.