NTV

Adana şehit polisleri uğurladı

Anadolu Ajansı,DHA

Türkiye

Adana’da şehit olan komiser Süleyman Çakır ve polis memuru Bircan İlhanlı son yolculuklarına uğurlandı.

Adana’da ekip aracına düzenlenen silahlı saldırıda şehit olan komiser Süleyman Çakır ve polis memuru Bircan İlhanlı için Valilik bahçesinde tören düzenlendi.

Şehit polislerin Türk bayrağına sarılı naaşları, cenaze aracıyla Valilik bahçesine getirildi. Burada saygı duruşunda bulunuldu, şehitlerin öz geçmişleri okundu.

Vali Mustafa Büyük, burada yaptığı konuşmada, "Bilinmelidir ki devletimiz sahip olduğu tüm imkanlarla, sevgi, barış, dostluk ve kardeşlik kavramlarına büyük değer veren milletimizin kararlı ve dik duruşuyla terör belasını defetme yeterliliğinde ve kararlılığındadır. Bu acılı günümüzde bir kez daha haykırıyoruz. Birlik ve beraberliğimizi, kardeşliğimizi, huzurumuzu ve toplumsal barışımızı bozmaya yönelik bu hain saldırıların amacına ulaşmasına asla izin vermeyeceğiz. Barış içinde yaşamış milletimizi bölme gayretleri, beyhude çabalar olmaktan öteye gidemeyecek. Tarih boyunca her türlü zorluğa göğüs geren asil milletimiz bu vatan topraklarında özgürce milli birlik ve beraberlik içinde yaşamaya devam edecektir” dedi.

İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek de "Tüm şehitlerimiz şahit olsun ki güvenlik güçlerimiz bugün olduğu gibi yarın da canları pahasına bu kutsal vatanı kararlı bir şekilde savunmaya devam edecektir. Bu mücadelede şehitlerimizin kanı yerde kalmayacaktır" diye konuştu.

Zeybek, bu alçakça saldırıyı yapan vatan hainlerinin saldırının hemen ardından başlayıp devam eden operasyonlarda mutlaka layığını bulacağını belirtti.

Tören boyunca şehit Süleyman Çakır'ın (39) eşi Nazlı Çakır ve Bircan İlhanlı'nın (48) eşi Türkan İlhanlı ile yakınları gözyaşı döktü.

"ANALAR AĞLAMASIN"

Cenazeler tören alanından götürülürken Çakır'ın annesi Meryem Çakır, "Biricik oğlum benim. Onların (teröristlerin) ciğeri kopsun. Benim oğlum şehit oldu. Allah nur içinde yatırsın oğlumu. Ben şehit annesiyim. Analar ağlamasın. Kimsenin ciğeri yanmasın" diyerek ağladı.

Baba Ali Çakır da İl Emniyet Müdürü Zeybek'e sarılıp, "Vatan sağ olsun" diye gözyaşı döktü.

BAZI VATANDAŞLARDAN TEPKİ

Öte yandan, şehit ailelerinin arkasında duran bir kişi, çözüm sürecini eleştirerek, “Ne zaman buzdolabından çıkacak?” diye bağırdı.

Bu sırada şehit polis Süleyman Çakır'ın teyzesi Özgül Ateş de "Hani barış diyordunuz. Askerimiz, polisimiz ölüyor. Doğruyu konuştuğumuz için yarın beni de yargılarsınız. Bunu yapanlar cezasını bulsun" dedi.

Törene, şehitlerin yakınlarının yanı sıra AK Parti Adana milletvekilleri Fatma Güldemet Sarı ve Şükrü Erdinç, CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, MHP Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz, 6. Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Osman Erbaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan ile askeri-mülki erkan ve vatandaşlar katıldı.

Törenin ardından Süleyman Çakır'ın cenazesi Ceyhan ilçesine, Bircan İlhanlı'nın naaşı ise Kozan ilçesine gönderildi.

Bircan İlhanlı'nın naaşı, Pekmezci Mahallesi'ndeki babaevine getirildi.

Burada "helallik" alınmasının ardından mahalle mezarlığına götürülen İlhanlı'nın cenazesi, İl Müftüsü Arif Gökçe'nin kıldırdığı cenaze namazının ardından defnedildi.

Cenaze törenine şehidin ailesi ve yakınlarının yanı sıra Adana Valisi Mustafa Büyük, 6. Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Osman Erbaş, askeri ve mülki erkan ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Komiser Süleyman Çakır'ın cenazesi de ilk olarak Cumhuriyet Mahallesi'nde babaevine getirildi. "Helallik" alınmasının ardından cenaze, Türk bayraklarıyla donatılan Abdulkadir Ağa Camisi'ne götürüldü.

Güçlükle ayakta duran Çakır'ın eşi Nazlı, babası Ali, annesi Meryem Çakır ve yakınlarını polisler teskin etmeye çalıştı.

Nazlı Çakır, cenaze namazı öncesi yerinden kalkıp "Yanında olmak istiyorum" diyerek eşinin Türk bayrağına sarılı tabutunun bulunduğu cenaze aracının yanına geldi ve aracın kapısına yaslanıp ağladı.

ETİKETLER