Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS) kopya düğümü hala çözülemedi.

KPSS'de kopya iddialarıyla ilgili olarak Isparta'da gözaltına alınan Baki S. "Arkadaşım Berat K. soruları mail adresime gönderdi ancak sınavdan önce görmedim" demişti. Ankara'da yaşadığı tespit edilen Berat K. gözaltına alındı.

Polis sorgusunun ardından savcılığa sevkedilen zanlı, sorgusunda suçlamaları kabul etmedi. "Asgari ücretle çalışan birisiyim, açıköğretim fakültesinde okuyorum" diyen Berat K., KPSS ile ilgisinin bulunmadığını, sınava da girmediğini söyledi. Berat K., sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

Berat K'nın hizmetli olarak çalıştığı Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği de soruşturma bitene kadar kendisiyle ilişiğini kestiğini duyurdu.

Adana'da ise bu sabah yeni bir operasyon yapıdı. KPSS'de kopya çektikleri iddia edilen 45 kişi gözaltına alındı.

Gaziantep, Konya, Malatya, Kars gibi şehirleri kapsayan operasyonda gözaltına alınanlar arasında bir doçent doktor da bulunuyor. Gözaltına alınanların başkalarının yerine para karşılığı sınava girdiği belirlendi.

Gözaltına alınanların sorgusu sürerken Adana Valiliği'nin gün içinde operasyonla ilgili bir açıklama yapması bekleniyor.

YENİ SORU HAZIRLANACAK
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma kapsamında soruları alanlardan çok sızdıranları araştırıyor. Bu çerçevede ÖSYM dışında soruların basıldığı matbaa ve soruların gönderildiği il sınav merkezleri de inceleniyor.

ÖSYM'de soru bankasını hazırlayan komisyon üyelerinin malvarlıkları da araştırılıyor. Emniyetin yedeklediği dosyalar arasında bir sonraki KPSS sorularının da bulunması ihtimali nedeniyle yeni sorular hazırlanması, bunun da oluşturulacak yeni komisyonun üyeleriyle yapılması üzerinde duruluyor.