Merkez Yüreğir ilçesi Bahçelievler Mahallesi 1326 Sokak'taki bir evin alt katındaki depoda at ve eşek kesimi yapıldığı ihbarını alan polis ekipleri, belirtilen adrese operasyon düzenledi.

Polis ekipleri deponun kepenk kilitlerini açmaya çalışırken, depoda kesim yapan evin sahibi Mehmet B. arka pencereden atlayarak kaçtı.

Zanlının eşi Beyaz B'ye kepenk kilitlerini açtıran polis ekipleri depoda yeni kesilmiş bir adet at ve 3 adet eşek ile kesilmek için bekletilen 6 adet eşek ele geçirdi.

Olay yerine gelen Yüreğir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, kesilmiş at ve eşek etlerini imha etmek üzere arabalara yüklerken, eşeklere de el koydu.

Yüreğir Belediyesi Zabıta Müdürü Fesih Kaçmaz, bunların genellikle kıyma olarak piyasa sürüldüğünü belirterek tüketicilerin dikkatli olmalarını istedi.

Kaçmaz, 27 Eylül'de düzenledikleri operasyonda 200 kilo eşek eti ile kesilmek için bekletilen 41 eşek bulunduğunu hatırlatarak, dün gece de bir evin deposunda kesilmiş bir at ve üç eşek ile kesilmek için bekletilen 6 eşek ele geçirildiğini kaydetti.

At ve eşek kesimini önlemek için yoğun çaba sarf ettiklerini ifade eden Kaçmaz, ''Biz hep takipteyiz. Tüm ihbarları değerlendiriyoruz. Bunun yanında da vatandaşlardan da duyarlı olmalarını, bu yöndeki bilgileri doğrultusunda ihbarda bulunmalarını istiyoruz'' dedi.

Vatandaşları, et alırken dikkatli olmaları konusunda uyaran Kaçmaz, ucuz satış yapılmasının bu yönde kuşku doğurması gerektiğini ifade etti.

Etin bilinen kasaplardan alınmasını isteyen Kaçmaz, tüketicilere, ''Eşek ve at eti genelde kıyma olarak piyasa sürülüyor. Çünkü, kıyma olduğu zaman ne eti olduğu pek ayırt edilemiyor. Bu nedenle bilmediğiniz yerden, gözünüzün önünde kıyılmayan eti almayın'' uyarısında bulundu.