Adana'da gergin 10 Kasım

Adana'da, Atatürk'ün ölümünün 75. yılı nedeniyle yapılan anma töreni gergin sona erdi. Vali Hüseyin Avni Coş aleyhine slogan atan grup ile polis arasında arbede yaşandı. Kendisine ''Allah belanı versin'' dediği belirtilen bir vatandaş için polise 'O gavatı alın' talimatı verdiği iddia edilen Vali Coş, ''Ben gavat kelimesini kullanmam. Kavas demiş olabilirim'' dedi.

Anadolu Ajansı 10.11.2013 - 11:15

Adana'da gergin 10 Kasım

Adana Valisi ile bazı vatandaşlar arasında sert tartışma yaşandı.

Anma programı kapsamında, Adana Valiliği, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Garnizon Komutanlığı ve siyasi partiler ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri tarafından Atatürk Parkı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk konuldu. Çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Bayrağın yarıya indirilmesinin ardından sloganlar atan bazı vatandaşlar, tören alanından ayrılmakta olan Vali Coş'u istifaya çağırdı.

Makam aracına binen Coş'un korumaları "Vali istifa" şeklinde slogan atan vatandaşlardan birini gözaltına almak istedi. Grup üyeleri ile polis arasında arbede yaşandı. Daha sonra valilik korumaları alandan ayrıldı.

Alana gelen çevik kuvvet ekipleri de yolun trafiğe kapatıldığı uyarısında bulunarak vatandaşlardan kaldırıma çıkmalarını istedi. Polis ekipleri ile vatandaşlar arasında gerginlik devam ederken, CHP Adana Milletvekili Ümit Özgümüş, kendisine saygısızlık yaptığını ileri sürdüğü polis amiriyle tartıştı.

Vatandaşların araya girmesi üzerine parka geçen Özgümüş, gazetecilere yaptığı açıklamada, herkesin şiddete başvurmadan demokratik hakkını kullanabileceğini ifade ederek, polis amirinin kendisine yönelik davranışlarını "terbiyesizlik" olarak değerlendirdi.

Özgümüş, "Vatandaş demokratik hakkını kullanıyor ve slogan atıyor. Polis terbiyesizce hareketlerde bulunmaya başlayınca gereken cevabı aldı. Herkes haddini bilecek. Bilmezse ben bildiririm" dedi.

Öte yandan, polis ekipleri anma programına gelen vatandaşlara Adana Valiliğince hazırlanan ve üzerinde "Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır" ifadesi yer alan Türk bayraklı rozet dağıttı.

'GAVAT KELİMESİNİ KULLANMAM KAVAS DEMİŞ OLABİLİRİM'
Adana'da 10 Kasım Töreni sırasında yaşananlar hem kentte hem de sosyal medyada geniş yankı uyandırdı.

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş da, gergin geçen Atatürk Anıtı'ndaki törende yaşananlar konusunda DHA muhabirinin sorularını yanıtladı ve, ''Ben gavat kelimesini kullanmam. Kavas demiş olabilirim'' dedi. Bu kelimeyi de 'yürüyen, hizmet eden, gezinen adam' anlamında söylediğini ve sık kullandığını belirtti.

KAVAS’IN ANLAMI
Sözlüklerde, 'kavas' kelimesinin 3 ayrı anlamına yer veriliyor. Bunlar, "Elçilik veya konsolosluklarda görev yapan hizmetli", "Banka, patrikhane, otel vb. yerlerde hizmetli veya koruma görevlisi", "Elçilik ve konsolosluklarda koruma görevlisi."

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü'ne göre ise, ''kavas''ın bir anlamı da, ''Aptal, budala'' demek.

'MİTİNG YERİ Mİ?'
Vali Hüseyin Avni Coş, törende günün anlam ve önemine yakışmayan, tahrik ve provokasyon olduğunu belirterek şunları söyledi:

''Orayı bir ayrışma yeri, bir hesaplaşma yeri, bir siyasi arenaya çevirmeye çalışmak en başta Aziz Atatürk'ün hatırasına saygısızlıktır. Bunu yapanları kınıyoruz. 10 Kasım tören yeri miting yeri midir Sadece belli insanların mı gelmesi lazım Diğer insanların da oraya gelip de Atatürk'e saygısını sunması yanlış mı oluyor Günün anlam ve önemine yakışmayan bir tahrik ve provokatif bir faaliyet oldu. Faillerini kınıyoruz. Bu tür etkinlikleri inşallah birlik ve beraberliği sağlamaya yönelik olarak değerlendiririz. İnsanların varsa başka şahıslarla bir hesabı, açıklayacağı bir düşünce, onun yeri ve zamanı Atatürk'ü anma töreni yeri değildir.

ROZET DAĞITILDI
29 Ekim Çelenk Koyma töreni sırasında Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz'ın adı yazılı Atatürk rozeti dağıtılmasına müdahale etmesi nedeniyle başkanvekili ile yaşanan gerginlik ve bu anma töreninde Valiliğin benzer bir rozet dağıtması konusundaki soruyu da yanıtlayan Vali Coş, şöyle konuştu:

O gün 'Daha yapacak çok işimiz var' yazan siyasi propaganda yapılan bir stant açılmıştı. Medya onu görmedi. Orası bunun yeri midir? Rozette isim yazıyordu. Bizim dağıttığımız rozetlerde isim yazmaz. Benim adım yok. Adana Valiliği olarak dağıtıldı. Kim şahsi popülaritesini artırmak için kamu kaynaklarını kullanıyor ise bunun adı fırsatçıdır.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...