2. Adana Uluslararası Hava Oyunları Festivali için kente gelen Murat Öztürk (60), uçağıyla Yüreğir ilçesine bağlı Abdioğlu Mahallesi'ndeki Kelaynak Havacılık Kulübü uçuş pistinden havalandı.

Gösteri uçuşunun son bölümünde "viral" adı verilen akrobasi hareketini yapan Öztürk, inişe geçtiği sırada uçağın kontrolünü kaybetti.

Uçak piste yaklaştığı sırada portakal bahçesini geçip mısır ekili tarlaya çakıldı. 60 yaşındaki pilot Öztürk, olay yerinde yaşamını yitirdi.

Güvenlik güçleri ve cumhuriyet savcısının olay yerindeki incelemelerinin ardından Öztürk'ün cesedi, Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

Festival Komite Başkanı Fırat Hayri Çeliköz, kazanın nedeniyle ilgili incelemelerinin sürdüğünü belirterek, olaydan dolayı büyük üzüntü duyduklarını ifade etti.

Hava Oyunları Festivali için kente gelen pilot Murat Öztürk, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında öğleden önce de kent merkezi üstünde gösteri yapmıştı.

Murat Öztürk, geçen yıl da yaptığı gösteri uçuşunun sonunda Hezarfen Havaalanı'na inişte kaza geçirmiş ancak kazadan yara almadan kurtulmuştu.

İLK GÖKYÜZÜ FOTOĞRAFÇISI
Murat Öztürk, Türkiye'nin ilk gökyüzü fotoğrafçısı olarak biliniyordu.

TRT'nin Ankara ve İstanbul haber merkezlerinde kameramanlık yaptıktan sonra uçuş okulu açıp pilot yetiştiren Murat Öztürk, daha önce de kaza geçirmiş, en son geçen yıl Temmuz ayında Hezarfen Havaalanı'na inişe geçtiği sırada uçağı pistte takla atmıştı.

60 yaşındaki öğretmen pilot Öztürk, aynı zamanda Top Air'in Yönetim Kurulu Başkanı ve Hezarfen Havaalanı'nın kurucuları arasındaydı.