Adana Kozan İlçe Tarım Müdürü Necati Doğanay, Hürriyet Mahallesi'nde K.K'ya ait sürüdeki 2 koyunun kuduzdan öldüğünün tespit edilmesi üzerine, hasta 3 koyunla, kuduza neden olan köpekle etkileşimde bulunan 2 köpeğin itlaf edildiğini belirtti.

K.K'ya ait 70 koyun ve keçi ile belde sakinlerine ait 100 kedi ve köpeğin aşılarının yapıldığını ifade eden Doğanay, büyük ve küçükbaş hayvanlar için 300 adet aşı hazırlandığını isteğe bağlı olarak bu aşıların da yapılacağını, gerekli tüm önlemleri aldıklarını, vatandaşların endişelenmesine gerek olmadığını söyledi.

Hürriyet Mahallesi Muhtarı Hüsrev Sami Aykan, kuduzun ortaya çıktığı sürünün sahibi K.K'nın tedbir amaçlı aşılandığını, karısı, 4 çocuğu, 2 torun ve gelininin ise evlerinde gözlem altında tutulduğunu, gelişmeleri dikkatle takip ederek yetkililere bildirdiklerini ifade etti.

Aykan, ilçe Tarım Müdürlüğü yetkililerine, beldede yaklaşık bin 500 büyük ve küçükbaş hayvan olduğunu bildirdiklerini, yarından itibaren isteyen çiftçilerin hayvanlarının aşılanması çalışmalarına başlanacağı bilgisinin verildiğini söyledi.

Yeni Mahalle Muhtarı Mehmet Avcı ise ısırılma olayının yaklaşık 20 gün önce yaşandığını iddia ederek, durumun yetkililere zamanında bildirilmemesinin önemli bir ihmal olduğunu, bu süre içinde sürüden hayvan satışı olup olmadığının araştırılması gerektiğini anlattı.

Avcı, belde halkı olarak tedirginlik yaşadıklarını, et, süt ve süt ürünleri tüketimi ve satışı konusunda, vatandaşları dikkatli davranmaları için tarım müdürlüğü ve belediye zabıtası ile birlikte uyardıklarını, belediye ve cami hoparloründen anons yaptırdıklarını belirtti.

Belde esnafından Türkeş Manga da beldede çarşamba günleri semt pazar kurulduğunu, Kamışoba, Hamamköyü, Anavarza, Ayşehoca ve Hacıbeyli gibi çevre köylerden gelen satıcılara, buralardaki vatandaşlarca 1 lira verilerek yavru kedi ve köpeklerin belde yakınına bırakılmasının sağlandığı, bu şekilde beldedeki başıboş kedi ve köpek sayısında artış yaşandığını, belediyeyi bu konuda uyarmalarına rağmen yeterli önlemin alınmadığını ileri sürdü.

Adana'nın Kozan ilçesi Gazi beldesinde köpeğin ısırdığı koyunun kuduzdan öldüğünün tespit edilmesinin ardından 16 Temmuz’dan itibaren karantina uygulaması başlatılmıştı. İlçe Tarım Müdürlüğü, hayvan hareketi yasaklanan köyün giriş ve çıkışlarına, 6 ay süreli karantina uygulaması yapıldığına yönelik uyarı afişi yerleştirmişti.