Cumhuriyet Savcılığı, AK Parti ve CHP'nin, 29 Mart yerel seçimlerinde, Seyhan 4. İlçe Seçim Kurulu'nun bulunduğu Adliye binasına sandıkların kapanmasından sonra oy torbalarının getirilişi sırasında ''tutanaklarda oynandığı'' iddialarını değerlendirmeye aldı.

AKP ve CHP, Adana'nın Seyhan İlçesi’ndeki oy tutanaklarının, adliyede değiştirildiğini iddia ederken, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, adliyedeki güvenlik kameralarının kayıtlarını inceledi ve soruşturma başlattı.

CHP'den yapılan açıklamada, "Bir şebeke devreye girerek, oy torbalarını, oy torbalarının içerisindeki tutanakları değiştirirken adliye kameralarına yakalandılar" denirken, AKP'den de, "Çok vahim bir durum, soruşturma sonuçlanınca Adana'da hiçbir şey eskisi gibi olmayacak diye umut ediyoruz" açıklaması geldi.

Savcı Hüsnü Sarıkaya, adliye binasındaki kamera kayıtlarını AKP ve CHP temsilcileriyle birlikte izledi. AKP "Çok net müdahaleler gözüküyor, çok kısa bir süre içerisinde sanırım bu işin falleri ve bunun arkasındaki güçler ortaya çıkacak" derken, CHP'de, "Tam 1.5 saat boyunca tutanaklarda değişiklikler yapıyor. Bu arkadaş çalışırken zaman zaman da görüntüye İlçe Seçim Kurulu ve diğer görevlilerin dikkatini dağıtmak için baklava geliyor, bu arkadaşlar tatlı yiyorlar, bu arkadaşımız da orada görevliymiş gibi rahat rahat çalışıyor" dendi.

CHP ve AKP, Yüksek Seçim Kurulu'na başvurarak Adana seçimlerinin iptalini istedi.

Adana'daki yerel seçimlerin kesin sonucu, itirazlar nedeniyle bir hafta sonra belirlenmişti ve Aytaç Durak bin 500 oy farkla seçimi kazanmıştı.

2004'TEN DE BİR İDDİA
Aytaç Durak'la ilgil başka bir iddia da soruşturma kapsamına alındı. Cumhuriyet Savcılığı, Durak'ın 2004'teki yerel seçimlerden sonra Adana'daki seçim kurulunda görevli iki kişinin yakınlarına çay bahçesi işletmesi verdiği yönündeki haberler üzerine inceleme başlattı.