Adana’da ‘siyah para’ dolandırıcılığı

Adana'da, üzerine avro resmi işlenen siyah kağıtların, özel bir solüsyon içinde gerçek paraya dönüştüğünü iddia ederek dolandırıcılık yapmaya çalışan 3 yabancı uyruklu yakalandı.

Anadolu Ajansı 26.04.2011 - 11:27

Adana'ya gelen Fransız uyruklu Joseph Desire B, Joel Lionel G. ile iyi Türkçe bildiği belirtilen Ruanda uyruklu İdriss D. bindikleri bir taksinin sürücüsüne kendilerini çok ünlü bir restorana götürmesini istedi.

Bunun üzerine Adnan Menderes Bulvarı'ndaki bir restorana giden zanlılar, burada iş yeri sahibine aralarından birinin Fildişi Sahilleri Petrol Bakanı'nın yeğeni olduğunu söylediler.

Birleşmiş Milletler'in ülkelerine yardım yaptığını belirten zanlılar, bu paralardan büyük bir bölümünün ise yanlarında olduğunu ancak paranın ülkeye diplomatlar tarafından siyaha boyanmış şekilde getirildiğini anlattılar.

Siyaha boyanmış paraların özel solüsyon içinde gerçeğe dönüştüğünü anlatan zanlılar, daha sonra üzerini siyah boyayla kapladıkları gerçek avroları su içinde yıkadılar. Para normale dönünce bunları banka ve döviz bürosunda bozduran zanlılar, bu sayede iş yeri sahibinin güvenini kazanmaya çalıştı.

Yanlarında bu paralardan 7 milyon avroya yakın olduğunu anlatan zanlılar, dolandırmaya çalıştıkları kişiye gerçek banknot boyutunda kesilmiş ve üzerine avro resmi işlenen siyah kağıtlardan oluşan desteleri gösterdiler. Yanlarındaki banknotları 130 bin avro karşılığında satabileceklerini anlatan zanlılardan şüphelenen iş yeri sahibi ise durumu polise bildirdi.

İhbar üzerine operasyon başlatan Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, zanlıları suçüstü yakaladı. Zanlıların kaldıkları oteldeki odalarında yapılan aramalarda, çok sayıda banknot görünümünde siyah kağıt ile özel solüsyon malzemeleri ele geçirdi.

Emniyet Müdürlüğünde sorguları tamamlanan zanlılar adliyeye sevk edildi.

TÜRKİYE'DE YENİ BİR YÖNTEM
Bu arada, Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, bu tarz dolandırıcılık olaylarının ABD ve Avrupa'da çok yaygın olduğunu belirttiler.

Yetkililer, özellikle ABD'nin Irak'a müdahalesinden sonra bu ülkede bu tarz dolandırıcılık yönteminin yaygınlaştığını, ABD yönetiminin askerlerine maaşlarını ''siyah para'' şekilinde gönderdiği rivayetleri yayıldığını ve bu sayede çok sayıda dolandırıcılık olayının gerçekleştirildiği bildirdiler.

Türkiye'de bugüne kadar bu yöntemle gerçekleştirilen az sayıda dolandırıcılık olayı olduğuna dikkati çeken yetkililer, vatandaşların her türlü dolandırıcılık girişimine karşı dikkatli olmasını ve şüphelendikleri durumlarda Polis İmdat hattını aramasını istedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...