Adana'daki yangın faciasında hayatını kaybeden 12 kişiye veda

Adana'nın Aladağ ilçesindeki özel öğrenci yurdunda çıkan yangında hayatını kaybeden 12 kişi, Adana ve Mersin'de son yolculuklarına uğurlandı. Gözaltındaki yurt müdürü Cumali Genç, kızının cenaze törenine özel izinle katıldı. Hayatını kaybeden bazı öğrencilerin kardeşleri ise tabutlara sarılıp "Ben ablamı bir daha göremeyecek miyim?" diye ağladı. Törende aileleri teselli eden AB Bakanı Ömer Çelik de gözyaşlarını tutamadı.

NTV Haber - Anadolu Ajansı 01.12.2016 - 17:51

Adana'daki yangın faciasında hayatını kaybeden 12 kişiye veda

Okumak için gittikleri Aladağ'dan cenazeleri geldi. Yangında ölen öğrenciler yan yana toprağa verildi.

Adana'da Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği'ne ait yurtta çıkan yangında yaşamını yitiren 10 öğrencinin cenazeleri, ailelerine teslim edildi.

Adana'daki Asri Mezarlık morgundan sabah saatlerinde alınan cenazeler, Adana Büyükşehir Belediyesi'ne ait cenaze araçlarıyla konvoy halinde defnedilecekleri Aladağ ilçesinin kırsal kesimindeki mahalleleri Köprücük, Kışlak ve Karahan'a uğurlandı.

Cenazelerden 6'sı Köprücük Köyü'ndendi. Köyün dik ve çamurlu yolunda cenaze araçları güçlükle ilerledi.

Cenaze araçları, polis, asker ve vatandaşların yardımıyla Köprücük'e ulaştı.

Cenaze aracı, polis ekipleri, askerler ve bazı vatandaşlarca itilerek ilerletildi.
Cenaze aracı, polis ekipleri, askerler ve bazı vatandaşlarca itilerek ilerletildi.

TÖRENE KATILAN AB BAKANI ÖMER ÇELİK GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

Cenazeler köye ulaştığında ise ağıtlar yükseldi. Cenaze törenine katılan Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik de gözyaşlarını tutamadı.

Yangında hayatını kaybeden Nurgül Pertlek, Sümeyye Yetim, Bahtınur Baş, Sevim Köylü, Zeliha Avcı ve Tuğba Aydoğdu yan yana defnedildi.

Acılı aileleri teselli eden Bakan Çelik'ten köylüler bölgeye okul yapılmasını istedi.

Karahan ve Kışlak köylerinde de cenaze vardı. Sema Nur Aydoğdu (14), İlknur Maden (13) ve Cennet Karataş (11) Kışlak'ta; Gamze Bagır da Karahan'da son yolculuklarına uğurlandı.

"GELİN OLACAKTINIZ" DİYE AĞIT YAKTILAR

Öğrencilerden Sema Nur Aydoğdu, İlknur Maden ve Cennet Karataş'ın cenazeleri, coğrafi koşullar nedeniyle zorlu yolculuğun ardından kent merkezine yaklaşık 120 kilometre mesafedeki Kışlak Mahallesi'ne getirildi.

Cenazeler, çocukların evlerinin önüne götürülerek helallik alındı. Bu sırada çocukların ailesi ve yakınları gözyaşlarını tutamadı. Çocukların akrabası kadınlardan bazıları, "Gelin olacaktınız" diye ağıt yaktı.

''BEN ABLAMI BİR DAHA GÖREMEYECEK MİYİM?"

Bazı anneler, "Bu mu benim çocuğum?" diyerek tabutlarda çocuklarının ismini aradı. Hayatını kaybeden bazı öğrencilerin kardeşleri de tabutlara sarılıp "Ben ablamı bir daha göremeyecek miyim?" diye ağladı. Aile yakınları, dakikalarca tabutlara sarılıp gözyaşı döktü.

Yurt yangınında yaşamını yitiren 6 yaşındaki Sare Betül Genç, Mersin Tarsus'ta dedesinin yanına defnedildi.

GÖZALTINDAKİ BABA KIZININ CENAZESİNE ÖZEL İZİNLE KATILDI

Sare, yurt müdürü olan babası Cumali Genç'i ziyaret için annesiyle Aladağ'a gitmiş, annesinin yaralı kurtulduğu yangında hayatını kaybetmişti.

Soruşturmada gözaltına alınan baba Cumali Genç, özel izinle cenazeye katıldı.

Yangında yaşamını yitiren 20 yaşındaki yurt görevlisi Fatma Canatan da Mersin'in Çamlıyayla ilçesinde son yolculuğa uğurlandı.

Aladağ ilçesindeki özel yurtta iki gün önce çıkan yangında 12 kişi hayatını kaybetmiş, 24 kişi yaralanmıştı.

Cenazelerin 5. sınıf öğrencileri Cennet Karataş (10), Tuğba Aydoğdu (10) ve Bahtınur Baş (10), 6. sınıf öğrencisi Nurgül Pertlek (11), 7. sınıf öğrencileri Gamze Bagır (12), İlknur Maden (12) ve Sümeyye Yetim (12), 8. sınıf öğrencileri Sema Nur Aydoğdu (13), Sevim Köylü (13) ve Zeliha Avcı (13) ile görevli Fatma Canatan (20) ile bir yurt yetkilisinin çocuğu Sare Betül Genç'e (6) ait olduğu tespit edilmişti.

YURTLAR İÇİN YENİ KRİTERLER

Sayfa Yükleniyor...