Adaylık babadan oğula geçti

Gaziantep’in Oğuzeli ilçesinde ilginç bir seçim olayı yaşanıyor. CHP’li Mehmet Ergüleç’in adaylığı, ‘emniyeti suistamal” nedeniyle düşürken, CHP başkanlık için 26 yaşındaki Ergüleç’e yöneldi.

Haberler 23.02.2009 - 18:43

CHP, Gaziantep’in Oğuzeli İlçesi’nde Ergüleç ailesinden vazgeçmiyor. Önce Mehmet Ergüleç’i aday gösteren ancak yargılandığı davadan aldığı ceza nedeniyle önü kapanan ‘baba’dan vazgeçmek zorunda kalan ana muhalefet partisi, şimdi de başkanlık için 26 yaşındaki oğul Celal Ergüleç’i aday gösterdi; Celal 26 yaşında ve bir şirketin insan kaynakları departmanında çalışıyor...

Mehmet Ergüleç, CHP’nin Gaziantep’in Oğuzeli ilçesinde belediye başkan adayıydı. AKP’li belediye başkanının, Amerikan askerlerine ait yatak ve ranzaları halka dağıttığı ve bunun seçim yatırımı olduğu yönündeki şikayeti üzerine, hakkında açılan kamu davasında ceza aldı.

Mahkeme  belediye depolarına yed-i emin olarak konulan 118 ranza yatağı ve 100 ranzayı halka dağıtan Ergüleç'i, ‘emniyeti suistimal” ile suçlu buldu ve 2 ay hapis ile 440 YTL adli para cezasına çarptırdı.

İlçe Seçim Kurulu’nun incelemesi sonucunda, bu durum, Ergüleç'in adaylığının önünü kaparken oğlu için başkan adaylığının yolunu açtı. Şimdi CHP’nin Oğuzeli ilçesindeki yeni adayı 26 yaşındaki Celal Ergüleç.

EN GENÇ ADAYLARDAN
Açıklamayı CHP Gaziantep İl Başkanı Hasan Öztürkmen yaptı. Yüksek Seçim Kurulu'nun Mehmet Ergüleç'in adaylığını reddettiğini belirten Öztürkmen, bunun üzerine Ergüleç'in oğlu Celal Ergüleç'i aday gösterdiklerini söyledi.

Öztürkmen, 4 yıldan beri özel bir şirkette insan kaynakları yöneticiliği Ergüleç'in, 29 Mart 2009 yerel seçimlerinin en genç adaylarından biri  olduğunu ifade ederken, genç aday da, babasının hiçbir çıkar gözetmeksizin yaptığı yardımaların adaylığına engel olduğunu belirtti.

Bunun üzerine CHP İlçe Teşkilatı'nın aldığı kararla kendisinin Oğuzeli Belediye Başkanlığı'na aday gösterildiğini kaydeden Celal Ergüleç, ''Bu mağduriyete ve haksızlığa karşı Oğuzeli halkının gereken cevabı sandıkta vereceğinden hiç şüphem yoktur'' şekklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...