Özgecan Aslan'ın adı parka verildi

Çankaya Belediyesince Mersin'de öldürülen Özgecan Aslan'ın adının verildiği park, düzenlenen törenle açıldı.

Anadolu Ajansı 07.03.2016 - 18:54

Özgecan Aslan'ın adı parka verildi

Ankara'da Çankaya Belediyesi tarafından açılan parka, Mersin'de öldürülen üniversitesi öğrencisi Özgecan Aslan'ın adı verildi.

Çankaya Belediyesi tarafından, Oran semtinde yapılan Özgecan Aslan Parkı ve anıt heykeli açılış törenine, Özgecan'ın babası Mehmet Aslan, Belediye Başkanı Alper Taşdelen, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcıları Bülent Tezcan, Tekin Bingöl, Seyit Torun, Lale Karabıyık, Çetin Osman Budak, CHP Ankara Milletvekili Gülsüm Bilgehan ve vatandaşlar katıldı.

Törende, heykeltıraş Aykut Öz tarafından yapılan ve Özgecan'ın şiddete kurban giden tek kadın olmadığının vurgulandığı heykelin tanıtımı yapıldı.

"BUNDAN SONRA CANKAYA DİYECEĞİM"

Özgecan Aslan'ın babası Mehmet Aslan, yaptığı konuşmada, kızının ebediyete yürüdüğünü belirterek, "Kızım maddesel olarak belki aramızda değil ama hayalleriyle, ruhuyla, düşünceleriyle bütün Türkiye'de anneler başta herkesin sinelerinde yaşayacağına inanıyorum" dedi.

Baba Aslan, parkın bulunduğu yeri çok beğendiğini dile getirerek, "Ben, bundan sonra Çankaya'ya 'Cankaya' diyeceğim. Cankayalı olanlara, Özgecanım için gösterilmiş olan bu duyarlılık için teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Şiddetin her türlüsüne karşı olduğunu vurgulayan Aslan, şunları kaydetti:

"Özünde can, sevgi, merhamet ve Allah korkusu taşıyan erkek olsun kadın olsun bir suçu yok. Karanlıkların içinde kaybolmuş, yolunu bulamamış, belki de nasibince sevgi ve şefkatten mahrum kalmış, onları yetiştiren anne ve babaların eğitimsiz olması, toplumumuzda sevgiden ziyade birbirimizi yargılamasından dolayı belki bu insanları da biz yaratmış oluyoruz. Bu insanları bizler yaratıyoruz, bizler kodluyoruz. Herkes, bir bir yazıyor.

Bir de nefs var. Saygı görmeyen nefs, kendisine saygı göstermeyen en yakınından en uzağına kadar zaman içinde o insanları cezalandırmaya başlıyor. Sistemi de cezalandırmaya başlıyor. Bu nedenle, her şeyin başı sevgi ve saygı. Bu nedenle 'Gelin canlar, bir olalım' diyorum."

"BARIŞI SEMBOLİZE ETMELİ""

Belediye Başkanı Taşdelen de Türkiye'de kadına yönelik şiddetin şu anda en önemli sorunların başında geldiği değerlendirmesinde bulundu. Türkiye'de artık hiçbir vatandaşın Özgecan ve benzeri kadın cinayetlerine şahit olmaması temennisinde bulunduklarını dile getiren Taşdelen, "Anıtımızın da bütün kadınlarımız için umut, sevgi ve barış olmasını ve bunları sembolize etmesini diliyorum" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun da kadının toplumdaki önemine değinerek, kadına yönelik şiddetin dayanışma içinde aşılacağına inandığını söyledi. Hayatı kadın ve erkeğin birlikte paylaştığını ifade eden Torun, "Şiddet bir hastalıktır. Bu tür hastalıklara, olumsuzluklara her beraber direneceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu da Özgecan'ın bir melek olarak uçtuğunu ifade ederek, düşüncelerini şöyle dile getirdi:

"Dileğimiz, bundan sonra artık bunların olmamasıdır. Şiddet sonucu ölen bir kadın duymak istemiyoruz. Ben, kadın ve erkeğin beraber çabalaması gerektiğine inanıyorum. Bir eksiklik var. Çünkü, bunları biz yaratıyoruz. Demek ki yeterince yetiştiremiyoruz. Çocuklarımıza, doğar doğmaz sevgi ve vicdanı öğreteceğiz. Çünkü, vicdan yoksa hiçbir şey yoktur."

Konuşmaların ardından parkın ve heykelin açılışı yapıldı.

"MÜDAHALELERİ KINIYORUM"

Selvi Kılıçdaroğlu, programın ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Kayyum atanan Zaman gazetesi önünde protesto eylemlerine yapılan müdahale sonucu bir kadının yaralandığının sorulması üzerine Selvi Kılıçdaroğlu, bu tür müdahaleleri kınadığını söyledi. Kılıçdaroğlu, "Bunu, kadınlar adına, şiddet ve polis gücü adına kınıyoruz. Bunların hepsi onaylanacak şeyler değil. Bilemiyorum, tabi ki bunlar siyasi şeyler. Özellikle kadınlara olan şiddeti asla kabul etmiyoruz. Basında 'başörtülü' gibi ifadeler kullanılıyor. Başörtülü başörtüsüz hiç fark etmiyor. Kadın kadındır. Başını örtmesi, açması hiç önemli değil. Önemli olan, hiç kimsenin şiddet görmemesidir" değerlendirmesinde bulundu.

Sayfa Yükleniyor...