Adli Tıp cinsel istismara yetişemedi!

Sanığın yaklaşık 2 yıl önce tutuklandığı iki çocuğa cinsel istismar davasında, Adli Tıp çocuklardan birinin muayenesini hala gerçekleştiremedi. Diğer dosyadan ceza alan sanık tahliye edildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 29.04.2010 - 18:55

Adli Tıp Kurumu'nun yetersizliği bir davada daha kendini gösterdi.

Çorum'da 2 kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla açılan davada yargılanan eski Ensar Vakfı Çorum Şube Başkanı Zekai İşler'e, 4 yıl 8 ay 7 gün hapis cezası verildi.

Mahkeme heyeti, İşler'in, tutuklulukta geçirdiği süre ve mahkemedeki iyi halini göz önünde bulundurularak tahliyesine karar verdi.

"DEDİKODULARA DAYALI DAVA"
Çorum Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada söz alan ve mahkeme heyetine 4 sayfalık savunma sunan sanık Zekai İşler, yalan beyanlarla 21 aydır adaletin yanıltıldığını savundu.

İşler, ''Temeli dedikodulara dayalı bu davada, hayali iddialarla mağdur sayısı da artırılmaya çalışılıyor. Bu davanın tek mağduru benim. Bu memlekette 40 yıldır din hizmeti veren birisi olarak basit bir iftirayla tarihe geçmek istemiyorum. Mahkemenizden beratımı talep ediyorum'' dedi.

"EN AĞIR CEZAYI ALMASINI İSTİYORUM"
Mağdurlardan E.Y'nin babası Kadir Y. ise İşler'in, çok yakın aile dostları olduğunu belirterek, ''Kendisiyle ailece görüşürdük. Soframızı birlikte paylaştık. Kendisine güvendim ama o hem beni hem de ailemi mağdur etti. Topluma örnek olması için en ağır cezayı almasını istiyorum'' diye konuştu.

Kadir Y'nin ardından yeniden söz alan İşler, Kadir Y. ve ailesiyle hiçbir zaman çok samimi olmadıklarını, sadece çeşitli nedenlerle birkaç kez evlerine gittiğini söyledi.

ADLİ TIP BEKLENİYOR!
Daha sonra hükmü açıklayan mahkeme heyeti, İşler'in yargılandığı iki ayrı dosyadan E.G. ile ilgili olanını, mağdurun muayenesi için Adli Tıp Kurumu'nun henüz randevu tarihini vermemesi nedeniyle sanığa sadece E.Y. ile ilgili dosyadan ceza verildiğini açıkladı.

Buna göre 4 yıl 8 ay 7 gün hapis cezası verilen İşler'in, tutuklulukta geçirdiği süre ve mahkemedeki iyi hali göz önünde bulundurularak, tahliye edilmesine karar verildi.

TEMYİZE GİDECEK
Duruşmanın sonunda gazetecilere açıklama yapan İşler'in avukatı Akdemir, kararı temyiz edeceklerini belirterek, ''30 yıla yakın hapis istemiyle açılan dava 4 yıla düştü. Ama müvekkilim suçsuzdur. Kararı temyiz edeceğiz'' diye konuştu.

Eski Ensar Vakfı Çorum Şube Başkanı olan din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni Zekai İşler, vakıftaki eğitim programlarına katılan E.Y. ile E.G'nin cinsel istismar şikayeti üzerine 7 Ağustos 2008'de tutuklanmıştı. İşler hakkında 8 yıldan 24 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Sayfa Yükleniyor...