Adli Tıp'a tepki: Metin Hoca'yı polis öldürdü

Başbakan’ın mitingini protesto için yapılan gösteriler sırasında yaşamını yitiren Metin Lokumcu’nun ailesi, Adli Tıp raporuna tepki gösterdi. Gözyaşlarıyla açıklama yapan aile “Metin Hoca’yı polis şiddeti öldürdü” dedi.

Haberler 13.07.2011 - 16:38

Başbakan Erdoğan’ın mitingini protesto için yapılan gösteriler sırasında yaşamını yitiren Metin Lokumcu’nun ailesi, Adli Tıp raporuna tepki gösterdi. Aile ısrarlı: “Metin Hoca’yı polis şiddeti öldürdü.”

Metin Lokumcu'nun avukatı Alp Tekin Ocak, Lokumcu'nun eşi Gülay Lokumcu, oğlu Ulaş, kardeşleri Mete Lokumcu ve Neşe Gürhan, Hopa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Osman Küçükali Hopa Belediye Parkı'nda basın toplantısı düzenledi.

Bazı vatandaşların da katıldığı basın açıklamasında Trabzon Adli Tıp Kurumu’nun raporuna göre, Metin Lokumcu'nun ölümünde herhangi bir kimyasal maddenin etkisinin saptanmadığı, raporda ölümün Lokumcu'nun mevcut kalp ve akciğer hastalığı sonucu meydana geldiğinin yazıldığını belirtti.

Hopa halkının 31 Mayıs'ta kendi düşüncelerini ifade etmek için meydanda toplandığını ifade eden Ocak, şunları söyledi:

''O gün oraya Başbakanı alkışlamaya gelen insanlar olduğu gibi Başbakan'a kendi eleştirisel düşüncelerini ifade etmek ve kamuoyuyla bunu paylaşmak için gelen Hopalılar gibi Metin Hoca da oradaydı. Metin Hoca'nın akciğer ve kalp hastalığı olabilir. Bu ölüm 31 Mayıs günü polisin uyguladığı şiddet sonucu sonucu meydana gelmiştir. Bu şiddet düşünceyi açıklama özgürlüğüne karşı gerçekleştirilmiştir. Şunu da belirtmek lazım. Metin Hoca'nın davası o gün orada olan ve şu an Erzurum'da tutuklu bulunan 13 arkadaşımızın davasıdır. Ayrıca derelere karşı, HES'lere karşı mücadele verenlerin davasıdır. Bunu böyle bütün olarak algılamak lazım.''

Metin Lokumcu'nun oğlu Ulaş Lokumcu da bildiği kadarıyla babasının kalp ve akciğer hastalığı olmadığını söyledi.

Basın açıklaması sırasında Metin Lokumcu'nun eşi Gülay Lokumcu, oğlu Ulaş Lokumcu, kız kardeşi Neşe Gürhan göz yaşlarına hakim olamadı.

Sayfa Yükleniyor...