Adli Tıp'tan şok Ecevit raporu

Adli Tıp, Ergenekon soruşturması kapsamında tekrar ele alınan eski Başbakan Ecevit'in tedavi sürecine yönelik şüpheleri haklı çıkartan bir rapor hazırladı.

18.02.2011 - 18:25

Adli Tıp'tan şok Ecevit raporu

Ergenekon soruşturması, eski Başbakan Bülent Ecevit'e de uzandı. Apli Tıp raporu, Ecevit'in tedavisinde ihmal olasılığını güçlendiriyor.

Ergenekon soruşturması kapsamında eski Başbakan Bülent Ecevit’in hastalığı incelemeye alınmıştı. Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz'ün araştırmaları sonucunda dönemin en önemli gündem başlıklarından biri olan Başbakan Ecevit'in hastalığıyla ilgili ilginç ayrıntılar ortaya çıkmıştı. 1999-2002 arasında Ecevit’i tedavi eden doktorların tıbbi kayıt tutmadığının anlaşılması üzerine Adli Tıp Kurumu'na talimat verilmişti.

Adli Tıp Kurumu'nun yaptığı incelemenin ardından kaburga kırığı tedavisinin tam, Parkinson tedavisinin eksik yapıldığı ortaya çıktı.

Raporun sonuç bölümünde, ''Ecevit'in Başkent Üniversitesi Hastanesinde 17 Mayıs-27 Mayıs 2002 tarihleri arasındaki yatışında; sol 9. kaburga kırığı, tromboflebit, pulmoner troinboemboli yönünden değerlendirildiği, uygulanan tedavilerin tıbben uygun olduğu, myastania gravisede uygun tedavi verildiği, fakat Parkinson hastalığı açısından hastane ve evdeki tıbbi kayıtlar ve takiplerde tutulan notlarda eksikliklerin dikkati çektiği'' kaydedildi.

Parkinson hastalığının düzeyi, komplikasyon (unutkanlık, hipotansiyon, uyku problemleri) gelişip gelişmediği, ilaç kullanımıyla ilgili sorunların olup olmadığının not edilmediği, bunlardan dolayı hastanın son muayene bulgularının düzenli olarak değerlendirilmediği ve detaylı olarak bildirilmediğinden hastanın kliniğine göre dopaminerjik tedavi ve tedavinin dozlarının yeterli olup olmadığı hakkında kesin bir yorum yapılamadığı aktarıldı.

Raporda şöyle denildi:

''Evdeki takipte düşmelerin ön planda olduğu, iki taraflı Parkinson hastalığı olan olgunun orta veya ileri evre parkinson hastalarında görülebilen bir durum olduğu, bunu destekler biçimde GATA tarafından yapılan takipte ilaç dozunun yükseltilmiş olması ve klinik bulguların daha iyi olduğunun not düşülmesi düşünüldüğünde dopaminerjik tedavinin yetersiz kaldığının kabulü gerektiği oy çokluğuyla mütalaa olunur.''

Başbakan'ın hastalığının en ileri olduğu dönemlerde eşi Rahşan Ecevit, tüm Türkiye'nin şaşkın bakışları altında Başkent Üniversitesi Hastanesi'nden Bülent Ecevit'i çıkartarak eve götürmüştü.

Tedavisine evde devam edilen Ecevit'in sağlığının bu gelişmenin ardından düzeldiği gözlenmişti. Dönemin aktörlerinden ve hastanenin Başhekimi Mehmet Haberal'ın adının Ergenekon soruşturmasına karışmasının ardından savcılar harekete geçmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...