Adliyelere siyah çelenk

17 Aralık soruşturmasına takipsizlik kararını protesto eden CHP, yurt genelinde tüm adliye binalarının önüne siyah çelenk bıraktı.

Haberler 20.10.2014 - 17:30

Adliyelere siyah çelenk

CHP, 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında aralarında 4 eski bakanın da bulunduğu zanlılar hakkında takipsizlik kararı verilmesini protesto etmek için eylem düzenledi.

CHP il örgütleri, tüm 'deki adliye binalarının önüne, üzerinde "Adaletin Kara Günü" yazan çelenk bıraktı.

Ankara Adliyesi önündeki eyleme, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Genel Başkan Yardımcıları Yakup Akkaya ve Bülent Tezcan ile CHP'li bazı milletvekilleri ve partililer katıldı.

"Ortalık rüşvet, yolsuzluk kokuyor" diyerek, adliye önüne tuz serpen CHP Ankara il Başkanı Necati Yılmaz, 17 Aralık soruşturmasında, "soruşturmanın yasa dışı olduğu ve isnat edilen suçların oluşmadığı vurgusuyla" takipsizlik kararı verildiğini belirtti.

"Takipsizlik kararının, toplum vicdanını kararttığını" öne süren Yılmaz, partisinin, takipsizlik kararının verildiği 17 Ekim'i, "adaletin kara günü" olarak ilan ettiğini söyledi.

Yılmaz, "Yüzyılın en büyük rüşvet yolsuzluğunun hukuken ve siyaseten takipçisi olacağız" dedi. Açıklamanın ardından CHP'li yöneticiler, "Adaletin kara günü" yazılı siyah çelenk ile birbirine bağlanmış bir grup ayakkabı kutusunu adliye önüne bıraktı.

Eylem sırasında, partililer, "Açma kutuyu, söyletme kötüyü", "Adalet sustu, biz susmayacağız" yazılı dövizler taşıdı.

Öte yandan, CHP heyetinin Diyarbakır'da düzenlemek istediği protesto ise polis engeline takıldı.

Çevik kuvvet, grubun Diyarbakır Adliyesi'ne çelenk bırakmasına izin vermedi.

Sayfa Yükleniyor...