Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı girişinde X-Ray cihazında görülerek sakıncalı bulunduğu için alınan ve daha sonra sahiplerince unutulan eşyalar, basın mensuplarına gösterildi.

18 giriş kapısı bulunan Adalet Sarayı’nda yaklaşık 300 güvenlik personeli görev yapıyor. Her gün kapılardaki X-Ray cihazına takılan çok sayıda kesici ve delici alete el konuluyor.

Yaklaşık 1575 adet kesici ve alet, basın mensuplarına sergilendi. Bu aletler arasında bıçak, jilet, falçata, çakı, tornavida ve makaslar bulunuyor.

Duruşma salonuna gelenlerin üzerinden çıkan kalem görünümündeki çakılar dikkat çekti.

Sanık ve ziyaretçiler üzerinde bulunan ateşli silah, biber gazı ve sopalara da el konuldu.

'ZORLA ALINMADI, UNUTULDULAR'
Gazetecilere açıklamalarda bulunan İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, ''Bu eşyalar vatandaşlardan zorla alınmamıştır. Unutulan eşyalardır. Eşyalar sahipleri olmadığı için maliyeye teslim edilerek, satılacak ve geliri de hazineye aktarılacaktır'' dedi.

Çolakkadı, dava ya da bir soruşturma için adliyeye gelenler arasında husumet olabileceğini belirterek, ''Bir kısım kötü niyetli insanlar olabilir, ancak insanlar kendi ihtiyaçlarını karşılamak için de bu eşyaları taşıyabilir. Güvenlik adliye için çok önemlidir'' diye konuştu.