Adobe’nin MWC’te yaptığı ’2010 yılına kadar Flash oynatıcısının 10. sürümünün tüm cep telefonlarında tam olarak destekleneceği’ duyurusunun ardından sektörün lider firmalarından Nokia, içerik geliştirmek için birçok firmayla birlikte Adobe’ye destek vereceğini açıkladı. Oluşan birliktelik cep telefonlarına yönelik Flash biçimli yazılım geliştirenler için 10 milyon dolarlık fon oluşturdu.

Kullanıcılara zengin mobil İnternet içeriği sağlamak amacıyla ortaya çıkan ”Open Screen Project” Nokia ve Adobe’nin yanı sıra ARM, BBC, Chunghwa Telecom, Cisco, Comcast, Intel, LG Electronics, Marvell, Motorola, MTV Networks, NBC Universal, NTT DOCOMO, OpenTV, Palm, Qualcomm, Samsung, Sony Ericsson, Toshiba ve Verizon Wireless tarafından oluşturuldu.

Geçtiğimiz yıl satılan mobil cihazların yaklaşık yüzde 40’ında, Flash yazılımının mobil cihazlarda sıklıkla kullanılan versiyonu Flash Lite yüklüydü. Tüm dünyada satışta olan 300 milyondan fazla Nokia cep telefonunda da Flash yazılımı yüklü durumda.

Adobe, 2010 yılına kadar İnternet’in vazgeçilmez bir parçası haline gelen, yazılım ve tasarım geliştiricilere İnternet üzerinde içeriği zengin bir şekilde sunmakla birlikte oyunlar gibi kompleks uygulamalar yaratma imkanı tanıyan Flash yazılımının güncel sürümünün tüm özelliklerini cep telefonları, mobil İnternet cihazları gibi ürünlerde de gösterebilecek bir sürüm geliştirecek. Yeni sürüm sayesinde, uygulama geliştiriciler tamamen İnternet üzerinde çalışan zengin medya uygulamaları (YouTube, oyunlar vb) cep telefonlarından da kullanılacak şekilde geliştirebilecekler.