Afganistan'da 5 NATO askeri öldü

Afganistan'ın güneyinde Taliban militanlarının yol kenarına yerleştirdiği bir bombanın patlaması sonucu beş NATO askeri öldü.

11.08.2011 - 14:45

Afganistan'da 5 NATO askeri öldü

Uluslararası Güvenlik Destek Gücü'nden (ISAF) yapılan açıklamada, ölen askerlerin hangi ülkeden oldukları konusunda bir bilgi verilmedi. Son ölümlerle birlikte, bu ay içinde Afganistan'da öldürülen NATO askeri sayısı 51'e yükseldi.

Cumartesi günü helikopterlerinin Taliban militanları tarafından düşürülmesi sonucu 30 Amerikan askeri öldürülmüştü. Helikopterde ölenlerin çoğu, El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in öldürüldüğü operasyonu düzenleyen Amerikan ordusunun özel güçlerine mensup askerlerdi. Roket saldırısı sonucu düştüğü belirtilen helikopterde yedi de Afgan askeri vardı.

Saldırı 10 yıllık NATO-Taliban savaşında Amerikan askerlerinin bir defada en çok kayıp verdiği olay oldu. ABD, dün yaptığı bir açıklamada, Amerikan helikopterini düşürerek 38 kişiyi öldüren Taliban militanlarının vurulduğunu duyurmuştu. Hâlihazırda Afganistan'da yüz bini Amerikan askeri olmak üzere toplam 140 bin yabancı asker görev yapıyor. NATO, ülkede güvenliği Afgan güçlerine devretmek için hazırlıklarını yoğunlaştırmış durumda.

Güvenlik devrinin gündemde olduğu bir dönemde artan Taliban saldırıları Batı ülkelerinde Afganistan'ın gelecekte tekrar Taliban'ın kontrolüne gireceğine dair endişeleri artırıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...