Afyon şehitleri için mevzuat değişikliği

Afyonkarahisar'da patlayan cephanelikte şehit olan askerlerin 'Doğal Afet Şehidi' olarak değerlendirilmesi ile ilgili açıklama yapan Milli Savunma Bakanlığı, ''Mevzuat değişikliği için çalışma başlattıklarını'' bildirdi.

Anadolu Ajansı 17.10.2012 - 15:34

Afyon şehitleri için mevzuat değişikliği

Milli Savunma Bakanlığı, Afyonkarahisar'da patlayan cephanelikte şehit olan askerlerin 'Doğal Afet Şehidi' olarak değerlendirilmesi ile ilgili bir açıklama yaptı.

Milli Savunma Bakanlığı, cephanelikte meydana gelen patlamada şehit olan 25 asker için mevzuat değişikliğine gidileceğini açıkladı.

TSK bünyesinde hayatını kaybeden personelin şehitliklere defin işlemlerinin Milli Savunma Bakanlığı’nın şehitlik yönergesine göre yürütüldüğü belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bir personelin şehitliğe defnedilebilmesi için ölüm sebepleri, yönergede 10 ayrı başlık altında toplanmıştır. Afyonkarahisar'daki mühimmat patlaması neticesinde hayatını kaybeden personelin durumu, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nca yapılan inceleme sonucunda, ilgili yönergenin 4'üncü maddesinin 'h' bendine (Herhangi bir askeri tesis, kışla ve binanın yangın, sel, deprem, heyelan, çığ gibi doğal afetlere maruz kalması nedeniyle ölenler) en yakın olduğu değerlendirilmiş ve personelimiz şehitliklere defnedilmiştir.

Şehitliğe defnedilen personelimizin özlük hakları, sosyal güvenlik kurumu tarafından kendi ilgili mevzuatı kapsamında belirlenmektedir. Somut olayla birebir uygunluk göstermediği de görülen mevzuatın değiştirilmesine yönelik çalışmalar başlatılmıştır."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...